To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Spotkanie z Kazimierzem Braunem    -   11/5/2008
Za miesiąc, 11 czerwca w godz. 13:00 – 15:00 w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego odbędzie się spotkanie z prof. Kazimierzem Braunem, związane z promocją jego jubileuszowej księgi zatytułowanej „Listy na Babilon. Pisma przypomniane i odszukane. Publikacja ta wydana została staraniem Tarnowskiej Fundacji Kultury.

Ogloszenie

Publikacja książki tak wybitnego reżysera teatralnego, nauczyciela teatru, teatrologa, dramaturga i prozaika, jest niewątpliwie wielkim sukcesem dla miasta Tarnowa, a w szczególności dla Tarnowskiej Fundacji Kultury, która współpracując z dyrektor Grażyną Nowak z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, uzyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie tej książki i w całości zrealizowała projekt. Wydawcą księgi jubileuszowej prof. Kazimierza Brauna, która ukazała się w listopadzie 2007 roku jest Tarnowska Fundacja Kultury, przy współpracy Wydawnictwa Kontekst z Poznania, zaś redaktorem tekstów tego znakomitego reżysera i nauczyciela teatru jest dr hab. Juliusz Tyszka.
Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób interesujących się historią polskiego teatru, dramaturgią oraz dorobkiem twórczym profesora. W opracowaniu znajdują się artykuły publikowane wcześniej w czasopismach naukowych, literackich i codziennych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Książkę uzupełniają teksty, które do tej pory nigdy nie ukazały się drukiem oraz blisko 100 ilustracji wraz z interesującym wstępem pióra Justyny Hofman – Wiśniewskiej, podsumowującym dotychczasową drogę, nie tylko artystyczną, Kazimierza Brauna. Księga przywołuje miejsca istotne dla dokonań teatralnych, m.in. Warszawę, Toruń, Wrocław, Lwów, Broadway i wśród nich Tarnów. Jest zatem ważnym segmentem w działalności wydawniczej promującym Miasto Tarnów, Tarnowską Fundację Kultury i Teatr Solskiego.

„Z artykułów, szkiców, dramatów, wspomnień, felietonów i polemik zebranych w książkę wyłania się portret człowieka, który żył w niełatwych czasach i potrafił udźwignąć ich nieznośny ciężar” - stwierdza redaktor tekstów Brauna – Juliusz Tylka. „Wyłaniają się także portrety ludzi, z którymi się spotykał na swym twórczym szlaku, kreślone z literackim talentem, bez ukrywania emocji i silenia się na zbędny w tym kontekście obiektywizm. Obserwujemy drogę życiową i dorastanie autora do kolejnych zadań, wyzwań, triumfów, a także do trosk, ciężarów i coraz to nowych traum, których nie skąpi mu życie w „ciekawych czasach”.”
Jest tu również wędrówka z prof. Kazimierzem Braunem po Tarnowie – mieście, z którego pochodzi jego rodzina, a do którego zawsze z radością wraca, by spotkać się tam na nowo ze swą „osobistą prehistorią”, a także z Polską i Europą. Można będzie w czasie lektury książki prześledzić jego warszawskie studia na PWST i asystentury w Teatrze Współczesnym, kolejne twórcze przygody w Gdańsku i w Toruniu, dyrekcje: lubelską i wrocławską, by potem towarzyszyć mu na obczyźnie i z tej perspektywy patrzeć m.in. na koleje losu i prace Cypriana Norwida, Norwidowskie ślady w duchowej formacji Jana Pawła II, a także na paląco aktualną kwestię statusu Teatru Narodowego w Warszawie czy sytuację środowiska teatralnego w stanie wojennym.

O książce pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku – okazją do jej wydania była siedemdziesiąta rocznica urodzin autora. Kazimierz Braun żył i pracował w Polsce do roku 1984, po czym, jako persona non grata dla ówczesnych władz PRL, zmuszony został do wyjazdu za granicę. Do tego czasu pracował jako reżyser w teatrach Gdańska, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Torunia i Lublina. W Lublinie był kierownikiem artystycznym Teatru im. Osterwy (1967-1974) oraz dyrektorem tej instytucji (1971-1974). W latach 1975-1984 był kierownikiem artystycznym i dyrektorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu, skąd został zwolniony w trybie nagłym ze względów politycznych. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim (kulturoznawstwo,1974-1985, oraz w 2002 r.), na PWST w Krakowie (wydziały umiejscowione we Wrocławiu, 1978-1985) oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kulturoznawstwo, 2002). Od 1985 roku Kazimierz Braun pracuje i tworzy w USA, będąc profesorem Department of Theatre and Dance na State University of New York w Buffalo. Często jednak wraca do Polski, by reżyserować (Wrocław, Poznań, Tarnów), wykładać i brać udział w imprezach artystycznych bądź naukowych.

Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 11 czerwca, godz. 13:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 16:05:46
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html