To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Razem ale osobno. Nowa wystawa w BWA    -   12/5/2008
Piątkowy wieczór w galerii BWA należał do pary tarnowskich artystów – Doroty Bernackiej i Tomasza Pacanowskiego, którzy specjalnie na tę wystawę przygotowali nowe obrazy. Trudno się w nich zakochać. Ale plątanina myśli, nieprzeparte ścieżki interpretacji, które stoją otworem przed każdym, kto patrzy na wystawione płótna są niezwykle pociągające. Wystawę „Osobność”, kolejną już z nowego cyklu BWA "Razem", będzie można oglądać do 19 maja.

Ogloszenie
>

Sztuka Doroty Bernackiej jest metaforyczna, skrótowa i aluzyjna. Jej obrazy otwierają nam oczy na coś, co w pewien szczególny sposób przywołuje rzeczywistość, odsyła do niej. Jej akryle stanowią przestrzeń, w której obraz staje się doświadczeniem, a doświadczenie obrazem. Malarską przestrzeń wypełniają kolorowe abstrakcje, będące uosobieniem jakiejś nowoczesnej wzniosłości, która w świecie zdominowanym przez nadmiar przedstawień celebruje tajemnice tego, co nieprzedstawiane. Autorka z dużą wrażliwością i subtelnością dotyka ważkich egzystencjalnych spraw („Lęk”, „Jesteś tam?”). W jej pracach widać również duże wyczucie formy i przestrzeni, zręczność manualną, malarską intuicję oraz twórczą inteligencję. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia ze sztuką głęboko przeżytą i prawdziwą.

Z kolei wykonane techniką akrylową prace Tomasza Pacanowskiego to w dużej mierze czysta konstrukcja barwna i malarstwo bezprzedmiotowe, przemawiające głównie językiem form i kolorów. Elementy ikoniczne tych obrazów to czyste formy, rytmy i barwy, niekiedy z daleką aluzją do przedmiotów rzeczywistych. Jego płótna nasycone są grubymi warstwami koloru. Dominują soczyste czerwienie, błękity, zielenie („Kompozycja czerwona”, „Kompozycja błękitna”, „Cztery krasnoludki”). Abstrakcyjne formy o wielowątkowej warstwie skojarzeniowej są przy tym zawsze czujne, aktywne i pełne napięcia. Wrażliwość estetyczna przedstawionych prac idzie parze z wyobraźnią artysty, który umie w niezwykle osobliwy sposób wyrazić urodę świata i atmosferę marzenia. Pacanowski jest autentycznym, poszukującym artystą, i to niekoniecznie dlatego, że nabazgrał ileś tam „fajnych” malowideł. Jest artystą, bo odznacza się dużą pokorą twórczą, co skądinąd musiało zawstydzić szefa tarnowskiego oddziału ZPAP Światosława Karwata, który w dziwnej i niezrozumiałej zapalczywości chciał ostrzec twórcę przed ewentualnymi „głupimi tekstami”, jakie pojawią się w mediach po wernisażu. Niezależnie od tego, co miał na myśli, to niestety po raz kolejny stracił szansę, żeby powiedzieć coś do rzeczy.
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 16:07:01
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html