To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   "Człowiek z La Manchy" w MFK   -   02/4/2004
Słynny musical Mitchella Leigha "Człowiek z La Manchy" w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej będą mieli okazję zobaczyć tarnowscy melomani w Mościckiej Fundacji Kultury. Spektakl na scenie MFK zaplanowano 22 kwietnia (czwartek) na godz. 18.00. Bilet na przedstawienie kosztuje 36 zł.

Ogloszenie
>

Od dwóch lat w repertuarze Opery Krakowskiej znajduje się słynny musical Człowiek z La Manchy, będący muzyczną wersją powieści Cervantesa Don Kichot. Sama powieść, która powstała na początku XVII wieku, zyskała miano oryginalnej metafory ludzkiego losu. "Jej aktualność jest fantastycznie ponadczasowa. Kichoci nie umierają w żadnej epoce, pod żadną szerokością geograficzną. Odradzają się w pokoleniach, w epokach, w nurtach przewalających się przez czas estetyk i filozofii. Kichoci to nasze wyrzuty sumienia, dymne znaki ostrzegawcze, boscy szaleńcy, nieugięci rycerze prawdy i sprawiedliwości, dobra i piękna - ideałów" - pisał w programie do krakowskiej inscenizacji Henryk Cyganik.

I ta ponadczasowość dzieła Cervantesa sprawiła, że w 360 lat po wydaniu pierwszej części Don Kichota, na Broadwayu wystawiono - z wielkim powodzeniem - musical Mitchella Leigha Człowiek z La Manchy. Już po premierze, która miała miejsce w 1965 roku, okrzyknięty został sensacją z kilku powodów, m.in. dlatego: że jest to utwór jednolity nie dzielony na akty i sceny, że orkiestra jest "schowana" za sceną, że wspaniale przekazuje humanistyczne i filozoficzne treści i wreszcie - co rzadko spotykane dla teatrów na Broadwayu - że nie kończy się happy endem. Na spektakle przychodziła tłumnie publiczność, także dla muzyki Leigha, która posiada hiszpański koloryt naznaczony rytmami flamenco. Najsłynniejszym przebojem tego dzieła stała się pieśń "Śnić sen, najpiękniejszy ze snów".

Wydarzeniem artystycznym stała się także paryska inscenizacja tego musicalu, w której rolę Don Kichota kreował Jacques Brel. Natomiast światową sławę Człowiekowi z La Manchy przyniosła filmowa wersja wyreżyserowana przez Arthura Hillera z Peterem O'Toolem i Sophią Loren w rolach głównych.

Inscenizację, z którą zawitają do Tarnowa artyści Opery Krakowskiej, wyreżyserował Stanisław Zajączkowski a muzycznie przygotował Piotr Sułkowski. W rolę Don Kichota wcieli się Rafał Songan, w postać Aldonzy - Bożena Zawiślak-Dolny, a w postać Sancho Pansy - Wiesław Nowak. Baletem, orkiestra i chórem dyrygował będzie Piotr Sułkowski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 05:21:39
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html