To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Myślę, więc wygrywam... w brydża, w szkole, w życiu!    -   13/5/2008
Pod takim hasłem przebiegała poniedziałkowa prezentacja brydża młodzieżowego w Urzędzie Miasta Tarnowa. Spotkanie zorganizowało Biuro Sportu i Turystyki UMT. O korzyściach płynących z nauki gry w brydża dla uczącej się młodzieży mówili Witold Stachnik, prezes Tarnowskiego Związku Brydża Sportowego i Krzysztof Ziewacz, inicjator i instruktor Tarnowskiej Akademii Umiejętności Brydżowych (TABU). Ten ostatni dziękował i gratulował dyrektorowi BSiT Markowi Baranowi oraz przybyłym nauczycielom otwartości umysłów i szerokich horyzontów. Żywił jednocześnie nadzieję na owocną współpracę i proponował pokazowe prezentacje brydżowe w poszczególnych placówkach.

Posłuchaj ciekawej rozmowy o brydżu i korzyściach płynących z jego nauki i uprawiania. Z Krzysztofem Ziewaczem rozmawia Piotr Dziża :

Ogloszenie

Najpełniej przesłanie przekazywane podczas konferencji i pracy Akademii z młodymi ludźmi oddadzą fragmenty odezwy do środowisk opiniotwórczych - władz, pedagogów, rodziców i młodzieży, którą przy okazji konferencji wystosowała TABU :

"Brydż jako strategiczny sport walki uczy zwyciężać intelektualnie, szlachetnie... Tak naprawdę jest tylko pretekstem, środkiem czy instrumentem do kształtowania szlachetnych postaw w trudnych warunkach rywalizacji, którą jest najpierw walka przy zielonym stoliku, a potem dżungla dzisiejszego świata pracy... (...)

Dobrodziejstwa brydża
Brydż, jak dowiedli ostatnio naukowcy ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie! Dlaczego tak się dzieje? Jakie są zatem dobrodziejstwa wynikające z uprawiania brydża sportowego? Lista jest dość długa; począwszy od zdrowia, poprzez intelekt, a skończywszy na sławie i pieniądzach o czystej zabawie nie wspominając. Brydż pomaga wykształcić niezmiernie ważne we współczesnym świecie cechy takie jak odporność na stres, waleczność czy zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Uzbraja bowiem w dywergencyjne myślenie (podejście do, i rozpatrywanie problemu z wielu kątów), daje tzw. bezpieczną adrenalinę potrzebną do współzawodnictwa, a dzięki wysokiej strategiczności pozwala także zwyciężać poza brydżem. Gra ma niemal zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie i jest rodzajem jakby eliksiru skoro długo by szukać wśród braci brydżowej chorych na Alzheimera, a i przypadków zachorowań na raka jest znacznie mniej!. Częste wykorzystanie mózgu pozwala bowiem utrzymać system immunologiczny w znakomitej kondycji oraz zachować sprawność intelektualną do późnych lat życia.

"Cogito Ergo Sum" Kartezjusz
Samo w sobie myślenie kojarzy się z logiką, a przedmiot poniższych rozważań bazuje właśnie na logicznym wnioskowaniu oraz prostej arytmetyce. Jest dyscypliną, która wyśmienicie spełnia się w roli "treningu umysłu". Dzieje się tak z uwagi na dziedziny z których korzysta, a więc: wspomniane już arytmetyka i logika, ale także etyka, psychologia, informatyka, teoria decyzji, kombinatoryka, teoria wolnych miejsc, rachunek prawdopodobieństwa i zasada ograniczonego wyboru. Z powyższych przyczyn brydż został już dekadę temu dostrzeżony przez MEN jako istotne ogniwo w procesie edukacji i włączony do programu nauczania jako przedmiot nadobowiązkowy. To legislacyjne posunięcie było decydujące i zaowocowało natychmiastowym młodzieżowym bumem, co z kolei dzięki profesjonalistom zostało przekute na złote kruszce i hegemonię polskiej młodzieży w światowym brydżu juniorów młodszych. Co oczywiste zajęcia brydża sportowego są prowadzone we wszystkich większych miastach Polski. Wspaniale funkcjonują klasy brydżowe (brydż jako przedmiot nauczania ujęty w podstawowym harmonogramie zajęć danej klasy - Oświęcim, Słupsk, Warszawa... Kraków rozważa wprowadzenie brydża do 4-ch gimnazjów). Powód jest prosty: wiek 12/13 lat to doskonały moment, aby rozpocząć naukę gry w brydża, ponieważ młody człowiek, który do tej pory myślał konkretnie zaczyna abstrahować! Młodzież chętnie wybiera naukę poprzez rozrywkę osiągając lepsze wyniki niż pozostali niesprofilowani brydżowo uczniowie szkoły! Placówka oświatowa nabiera przyjaźniejszego charakteru! Referowana teoria egzemplifikuje się natychmiastowym przełożeniem na praktykę!

ZAŁOŻENIA
idea:
integracja młodzieży poprzez aktywność intelektualną

cel ogólny:
krzewienie kultury umysłowej dzięki zapewnieniu rozrywki intelektualnej na wysokim poziomie

cel edukacyjny:
kształcenie języka angielskiego poprzez hobby i odwrotnie

cel sportowy:
wyselekcjonowanie najzdolniejszej i pracowitej przy tym młodzieży jako kadry reprezentującej szkołę, powiat, województwo czy wreszcie kraj

Brydż młodzieżowy ponownie odżywa w Tarnowie, co zobaczyć można za pośrednictwem witryny: www.TABU.tarnow.pl (młodzież należy do szerokiej czołówki naszego kraju, a afektem tej nobilitującej przynależności obecność młodych tarnowian we wszystkich finałach tegorocznych rozgrywek najwyższej rangi).

TARNOWSKA AKADEMIA BRYDŻOWYCH UMIEJĘTNOŚCI
Dysponuje obecnie świetnie opracowanymi metodami nauczania, które oparte o doskonale napisane podręczniki i równie dobrze wykształconą kadrę szkoleniową zapewniają wprost wspaniałe warunki rozwoju personalnego. TABU prowadzi darmowe warsztaty brydżowe pozyskując jednocześnie fundusze dla wyróżniających się uczestników zajęć! Najlepsi obejmowani są długoterminowym sponsoringiem. Talent i pracę dostrzegli i drogę na mistrzowskie areny kraju i świata już umożliwiają Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, który został oficjalnym sponsorem drużyny młodzieżowej oraz regularne dotacje Urzędu Miasta Tarnowa.

Korzyści
Na zdolną naszą młodzież czekają wspaniałe możliwości: turnieje, rozgrywki ligowe, kryteria kadry i wszelakie obozy w tym sportowo - językowe w ramach wymiany międzynarodowej. Brydż sportowy to także unikalna szansa o charakterze poznawczym dla mniej zamożnych.(...)

Krzysztof Ziewacz

(założyciel i instruktor TABU, trener i kapitan młodzieżowej drużyny MPEC Tarnów w sezonie 2008/09)

TABU już rozpoczęło akcję promującą brydż młodzieżowy. W jej ramach proponuje warsztaty mini brydża w tarnowskich szkołach, drugą edycję wakacyjnej szkółki mini brydża "LATO`08 zgłoś się" w Amfiteatrze Letnim a jesienią kurs brydża sportowego (dla początkujących) w MWSE oraz spotkania sekcji brydżowej MPEC Tarnów (grupa średnio-zaawansowana i zaawansowana).

na zdjęciu Krzysztof Ziewacz (po lewej) i jeden z młodych tarnowskich talentów brydżowych - Grzegorz Wadas
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, July 25, 2024 20:03:27
IP     : 44.210.151.5
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html