Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Współczesny i historyczny plener na Zamku w Dębnie    -   15/5/2008
Doładnie w 85 rocznicę ukazania się krakowskim Ilustrowanym Kurierze Codziennym artykułu o plenerze malarskim na Zamku w Dębnie, 18 maja o godz. 17:00 zostanie otwarta w jego murach wystawa prac malarskich uczestników tego pleneru. I trzeba tu zaznaczyć, że nie jest to wystawa banalna, bo pokazuje prace wybitnych artystów. Wówczas – w 1923 roku, kiedy, jako studenci krakowskiej ASP przybyli na Zamek, zaproszeni przez jego właściciela Jana Jastrzębskiego, nie zdawali sobie zapewne sprawy, że jest to swoisty próg do ich krajowej, europejskiej, a nawet światowej kariery artystycznej.

Ogloszenie

Autorce wystawy, Lidia Luchter – Krupińskiej udało się zebrać prace artystyczne szesnastu spośród 29 uczestników tego historycznego pleneru. Pochodzą one m.in. z krakowskiego Muzeum Narodowego, muzeów okręgowych w Tarnowie, Nowym Sączu i Rzeszowie, Podkarpackiego w Krośnie oraz z Gabinetu Rycin Biblioteki i Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa pokazuje głównie dzieła z okresu międzywojennego i obejmuje różne gatunki (pejzaże, portrety, akty, martwe natury) a także rozmaite techniki (od rysunku, poprzez grafikę, do malarstwa olejnego). Dla dopełnienia obrazu całości umieszczono na tej wystawie również dzieła ówczesnych profesorów tej grupy studentów: Józefa Pankiewicza, Henryka Kunzeka oraz prowadzącego tamten plener – Stanisława Kamockiego.
Wspaniały wernisaż, który przy okazji jest jedną z imprez z okazji 30-lecia oddziału muzealnego Zamek w Dębnie, rozpocznie się w niedzielę, 18 maja o godzinie 17 złożeniem wieńców przed sarkofagiem mecenasa tego pleneru, Jana Jastrzębskiego w zabytkowej kaplicy rodowej. Nie zabraknie poczęstunku, ale także i nagród dla uczestników tegorocznego pleneru malarskiego, zorganizowanego na Zamku w Debnie dla uczniów ze szkół plastycznych Tarnowa i Nowego Wiśnicza oraz członków warsztatów Terapii Zajęciowej w Tarnowie i Brzesku.

Zamek w Dębnie, 18 maja godz. 17:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947