To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zalipie znów kolorowe...    -   16/5/2008
Tradycyjnie w weekend po święcie Bożego Ciała odbywa się unikatowy w kraju i w Europie konkurs na zdobienie domostw malowanymi motywami kwiatowymi. Kilkadziesiąt uczestniczek (a wśród nich kilku mężczyzn) od wielu dni stara się wymalować na ścianach domów budynków gospodarczych, czy na ogrodzeniach najpiękniejsze, najbardziej barwne bukiety i girlandy. Przez dwa dni oceniać je będzie jury konkursowe, a finał zaplanowano na godzinę 15, w niedzielę, 25 maja br. w zalipiańskim Domu Malarek.

Ogloszenie

Jak co roku towarzyszą temu wydarzeniu występy artystyczne z gwiazdą wieczoru – kabaretem „Pigwa – show”, Zespołem Tańca Nowoczesnego „Kapuczino”, zespołem wokalnym „Słoneczka” i kapelą „Iwkowianie”. O godzinie 16:00 rozpocznie się zabawa taneczna, do której przygrywać będzie zespół „Magic Band”. Amatorzy sztuki ludowej zaś, mogą spotkać się ze snycerzem Romanem Bodakiem, wikliniarzem Józefem Dzięciną i pamiątkami wykonanymi przez innych twórców. Nie zabraknie również stoisk gastronomicznych.

W tym roku przypada 60-lecie konkursu „Malowana Chata”. Jest to najstarszy konkurs na sztukę ludową w Polsce, po konkursie szopek w Krakowie. Pierwszy konkurs odbył się w 1948 r. w Podlipiu i obejmował teren całego Powiśla Dąbrowskiego. Uczestniczyło w nim 70 malarek z 28 wsi. Następny – tym razem w charakterze przeglądu - miał miejsce dopiero w 1950 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Konkursy w latach 1963 – 1975 nie zawsze były imprezą coroczną. Od 1976 r. przedsięwzięcie organizowane jest już corocznie przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie (obecnie po raz 45.) i właśnie wówczas po raz pierwszy została użyta nazwa „Malowana Chata”.
Organizatorzy powrócili do tradycji i poszerzyli zasięg konkursu, obejmując nim wszystkie miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Niewątpliwą zasługą konkursów jest fakt nie tylko zatrzymania procesu zanikania tej unikatowej twórczości ludowej, ale także niebywały jej rozkwit. Rywalizujące ze sobą malarki dążą do odkrywania nowych motywów i doskonalszych technik. W ostatnich latach do konkursu przystępuje około 90 osób, przy czym Zalipie jest największym skupiskiem malarek i stanowi centrum działalności popularyzatorskiej. Obecnie Dom Malarek, powstały w 1978 roku, jest także współorganizatorem konkursu.
Konkurs jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Finał: niedziela, 25 maja
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, July 17, 2024 15:54:24
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html