Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnów - pierwsze niepodległe. Radni poprawili błąd    -   16/5/2008
Tarnowscy radni poprawili rażący błąd w swojej styczniowej uchwale dot. obchodów 90-tej rocznicy niepodległości, która wkrótce potem wywołała falę kontrowersji prasowych i historycznych sporów. Tarnowscy radni, wsparci przez lokalnych badaczy najnowszej historii, nadal nie mają wątpliwości, co do tego, że Tarnów pierwszy w kraju odzyskał niepodległość w roku 1918. W nowym brzmieniu uchwały radni nie powołują się już jednak na fakt, że "Tarnów był pierwszym w Polsce miastem, które uchwałą Rady Miejskiej z dnia 30 października 1918 r. ogłosiło niepodległość" (usunięty teraz cytat ze styczniowej uchwały).

Ogloszenie
>

Błąd radnych, wynikający z braku konfrontacji potocznej w naszym mieście, "tarnocentrycznej" wiedzy z ustaleniami badaczy tego okresu historii Polski, polegał na pominięciu faktów historycznych dotyczących przyjęcia w październiku 1918 r. deklaratywnych uchwał (podobnych do uchwały tarnowskiego samorządu) wcześniej niż w Tarnowie przez władze Cieszyna i Krakowa. Sprawa wywołała niemało prasowego zamieszania i sporów historyków. Podczas niedawnej, odbytej w Tarnowie, sesji naukowej zatytułowanej "Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" nikt z obecnych podczas konferencji historyków nie zaprzeczył jednak, że - według aktualnego stanu wiedzy historycznej - to właśnie Tarnów pierwszy wybił się na niepodległość. Uczynił to jednak nie w momencie podjęcia jedynie deklaratywnej uchwały rajców tarnowskich wieczorem 30 października 1918 r., ale niejako w jej wyniku - podczas realnego przejęcia władzy wojskowej i cywilnej w nocy i wczesnym rankiem 31 października. To w Tarnowie zaborcy rozbrojeni zostali jako pierwsi i tutaj po raz pierwszy przekazali też pełnię władzy cywilnej w ręce Polaków.
Posłuchaj fragmentu debaty na ten temat podczas niedawnej konferencji naukowej w Tarnowie. Odpowiadając na pytanie o to, które miasto zasługuje na pierwszeństwo w swoistej sztafecie niepodległości, zadane przez naszego dziennikarza, głos zabierają m.in. prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ) i mgr Kazimierz Bańburski, kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie :W wyniku wspomnianego sporu historycznego i ostatecznych ustaleń, po konsultacjach prezydenta Ryszarda Ścigały z tarnowskimi historykami – Kazimierzem Bańburskim i Antonim Sypkiem, zaproponowano zmianę treści styczniowej uchwały, którą ostatecznie przyjęli radni na czwartkowej sesji Rady Miasta.
Obecnie uchwała w paragrafie 1 ustęp 1 otrzymała brzmienie: „Dla uczczenia 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla uczczenia wydarzenia, że Tarnów był pierwszym w Polsce miastem, które zrzuciło jarzmo zaborcze i w dniu 31 października 1918 roku o godzinie 7:30 w wyniku przewrotu wojskowego odzyskało wolność po 146 latach niewoli, pragnąc równocześnie oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń, postanawia się zorganizować w Tarnowie uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości".

Przypomnijmy, uchwała postanawia przeprowadzić w Tarnowie pod koniec października br. organizację uroczystości inaugurujących centralne, ogólnopolskie obchody 90-lecia Odzyskania Niepodległości. Swój udział w tarnowskich uroczystościach wstępnie potwierdził już Prezydent RP Lech Kaczyński.(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947