Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Magistrat wyzyskuje niepełnosprawnych?    -   04/7/2008
Dlaczego miasto przekazuje Niepublicznemu Liceum dla Młodzieży Niepełnosprawnej tylko 50 procent subwencji? – pytał na ostatniej sesji radny Krzysztof Nowak. Radny otrzymał od rodziców niepełnosprawnych intelektualnie uczniów pismo, w którym informują oni, iż o ile magistrat otrzymuje subwencję w wysokości niemal 300 tys. zł, o tyle do placówki dociera zaledwie 130 tys.

Posłuchaj wypowiedzi radnego K. Nowaka :

Ogloszenie
>

Subwencja naliczana jest na podstawie wskazań GUS i zależy od liczby uczniów. Tymczasem wspomniane liceum jest jedyną tego rodzaju placówką w Tarnowie. Co więc dzieje się z pozostałą częścią subwencji? Dlaczego na niepełnosprawnych przeznacza się 50 procent sumy, podczas gdy w innych przypadkach – 100 procent? Czy magistrat żeruje na niepełnosprawnych? Te pytania wyartykułował na ostatniej sesji radny Krzysztof Nowak. Jego zdaniem, jeżeli pozostała część subwencji pozostaje niewykorzystana lub przeznaczona na inne cele, oznaczałoby to naruszenie ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. W takim wypadku urząd powinien pozostałą część subwencji otrzymanej od państwa zwrócić.
Odpowiedź na wątpliwości radnego poznamy na kolejnej sesji, we wrześniu.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.78 % (1075)
  jestem za 38.82 % (776)
  nie mam zdania 7.40 % (148)
Wszystkich głosów: 1999
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 26)Dodaj komentarz
(04-07-2008) Rodzice :
W końcu został podniesiony ten temat. Od dawna władze miasta traktują nas i nasze dzieci nieludzko. Aż wstyd dla miasta, tyle się mówi o tolerancji, pomocy niepełnosprawnym, a podstawowe kwestie są pomijane. Może teraz uda się nagłośnić tą sprawę i nasze dzieci będą z należytym szacunkiem traktowane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) ewa :
Jaki rodzaj niepełnosprawności kwalifikuje do takiego liceum? Można po tej szkole dostać się na studia? Ilu uczniów liczy szkoła? Może taniej założyć taką szkołę niż dopłacać do szkół integracyjnych? Chyba ta szkoła nie powstała dla biznesu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) do ewy :
tak powstała by miasto moglo sobie czerpac pieniadze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) do ewy :
tak powstała by miasto moglo sobie czerpac pieniadze

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) internauta :
To wg. Was nie ma lepszego sposobu niż wykorzystywanie niepełnosprawnych żeby czerpać pieniądze? Wyście powariowali zupełnie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2008) Agnieszka Borzęcka :a.borzecka@umt.tarnow.pl 
Ze względu na rangę sprawy i wagę postawionych podejrzeń, pozwalam sobie w ten niekonwencjonalny sposób wyjaśnić kwestie poruszone w materiale. Ustalenie wysokości dotacji dla wszystkich szkół niepublicznych odbywa się na podstawie uchwały nr XV/204/2007 Rady Miejskiej w Tarnowie, podjętej 29 listopada ubiegłego roku, a więc już w kadencji samorządu, której radnym jest Pan Krzysztof Nowak. Jej zapisy były głosowane podczas sesji, zaś magistrat jest jedynie ich wykonawcą. Odpowiedź na swoje pytanie Pan radny Krzysztof Nowak znajdzie więc we wspomnianej uchwale. Była ona tam także w chwili głosowania, zanim regulacje stały się obowiązującymi. Niepubliczne Liceum dla Młodzieży Niepełnosprawnej nie jest jedyną szkołą specjalną w Tarnowie. Podobny charakter mają: szkoła działająca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących. To właśnie koszty ich działania – zgodnie z przepisami – są podstawą do wyliczenia wysokości dotacji dla Liceum. Wyjaśnienia wymaga też kilka innych kwestii poruszonych w materiale. Czytelnicy portalu nie muszą oczywiście znać przepisów samorządowych (takiego obowiązku nie mają również radni), nie chcę nadmiernie rozbudowywać tego wyjaśnienia, odniosę się więc krótko jedynie do dwóch. SUBWENCJA OŚWIATOWA – w odróżnieniu od DOTACJI – nie podlega rozliczeniu. To zupełnie różne pojęcia, więc mówienie o ewentualnej konieczności jej zwrotu jest nieporozumieniem. Liceum dla Młodzieży Niepełnosprawnej nie może być zakwalifikowane do grona szkół, w których realizowany jest obowiązek nauki. Uniemożliwia to art. 15 ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 roku (nota bene była ona podstawą uchwały nr XV/204/2007). To regulacje, których nie można zmieniać na poziomie samorządu. Tytuł publikacji pozostawiam do oceny Czytelników portalu. Osobiście uważam go za wielce niestosowny. Każdy ma prawo do opinii i ocen, wielu sporom towarzyszy wysoka temperatura i nie zawsze adekwatne słowa, chyba jednak nigdy nikt nie posunął się do podejrzeń dotyczących tak obrzydliwych działań jak wykorzystywanie niepełnosprawnych. Pomijam, że niewątpliwie obraża to pracowników magistratu – mieszkańców Tarnowa. Jestem przekonana, że postawienie takiego pytania w naszym Tarnowie, w stosunku do jakiejkolwiek urzędu, urzędu czy instytucji nie jest w żaden sposób uprawnione. To nie jest miasto barbarzyńców. Agnieszka Borzęcka, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Świerzak-Misiak :
O Boże! Panie Prezydencie współczuję Panu , ze musi Pan z takimi ludźmi współpracować! Nie ma Pan szczęścia do rzeczników prasowych. Rany Boskie.. co za polot (niekonwencjonalny) .. miasto barbarzyńców! Pani rzecznik najlepiej by było gdyby Pani przeprosiła, zrobiła się czerwona i po prostu wyszła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Radny Jakub Kwaśny :
Niestety sposób reakcji jest niekonwencjonalny, gdyż odpowiedź Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Tarnowa na tak niegodziwe oskarżenia powinna być opublikowana w formie sprostowania w osobnym temacie. Zadałem sobie troche trudu aby zaglądnąć do protokołu z sesji Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 29 listopada 2007 roku, gdzie Pan Radny Nowak w żaden sposób nie oponował przeciwko przyjmowanej uchwale o której mowa powyżej. Zachęcam: http://portal.tarnow.bip-gov.i nfo.pl/zalacznik?idZalacznika= 157673 ..... Na dodatek chciałbym powiedzieć, że uchwała została przyjęta jednogłośnie, a Radny Nowak był obecny na tej sesji - dlatego pozwolę sobie stwierdzić, że również głosował za takim sposobem rozliczania dotacji, choć mógł radny Nowak jak to ma w zwyczaju na chwilę opuścić obrady Rady Miejskiej. Jednak zadawał pytania w tym temacie.... a protokół jasno mówi : Uchwała Nr XV/204/2007 Rady Miejskiej w Tarnowie, z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, prowadzonych przez osoby prawne lub fizyczne na terenie Gminy Miasta Tarnowa, została podjęta 19 głosami, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się. Należałoby się wcześniej jednak zaznajomić z tematem zanim chce się "zaistnieć" bo później dziwi się człowiek, że wszelkie jego inicjatywy nie znajdują zrozumienia wśród radnych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Weredyk :
Pomijajac czy zarzuty postawione przez K. Nowaka sa prawdziwe czy nie chyba zabolalo:), zwazywszy na przeciwdziałania jakie podjeto w UMT. Jakub zamiast sie relaksowac gmera po protokolach, rzeczniczka nagle interweniuje "niekonwencjonalnie". Gdyby miasto zawsze tak reagowało na rozne sytuacje to byloby pieknie:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) O Boże! :
O Boże! Współczuję Panu Krzysztofowi Nowakowi, że musi współpracować z takimi ludźmi jak „Świerzak-Misiak”. Polecam dyskusję przy okazji tekstu „Nowak chce dymisji Grada” (obok w „Tematach”). Używane argumenty (wybór): „pieprzycie farmazony”, „puknij się ty lepiej w łeb”, „nie mają jaj”. Rzeczywiście, polotu zarzucić nie można! Brawo! Na zaczerwienienie się, przeprosiny i wyłączenie komputera nie liczę, bo zapewne Świerzak-Misiak nie jest „geodetą albo budowlańcem” (znów cytat) lecz człowiekiem, który „osobiście zna większość ministrów” (cytat). Tak na marginesie – uważam, że to dobrze, iż magistrat w tym wypadku nie zdecydował się na oficjalne sprostowanie lecz szybkie przedstawienie swojego stanowiska. Mamy głos drugiej strony i teraz możemy sobie sami wyrobić opinię. Swoją drogą – może należało pomyśleć o tym pisząc informację?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Świerzak-Misiak :
ja nie jestem rzecznikiem prasowym Prezydenta, w ogóle nie jestem rzecznikiem kogokolwiek więc wybacz chłopino ale mogę sobie pozwolić na każdy tekst i polot :P natomiast zastanawia mnie jedno , przepraszam ze zejdę troche z tematu i odbije tobie piłeczkę... ty przypadkiem nie założyłeś mi teczki, ze tak namiętnie zgłębiasz i zapamiętujesz moje wypowiedzi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) O Boże! :
Odpowiadam, choć myślę, że nasza dyskusja na tym powinna się skończyć. Nie jest ona interesująca dla czytelników portalu, wszak przecież nie my jesteśmy bohaterami powyższej publikacji. Przynajmniej ja nie jestem, czyżby Pan był? O ile pamiętam, w pewnym urzędzie, w mieście na zachód od Tarnowa rzeczywiście w nowatorski sposób obsadzono stanowisko rzecznika. Wzór jakoś się nie przyjął, ale próba została zauważona. Nie wiem czy mam się cieszyć, czy czuć urażony. „Chłopina” to lepiej niż „geodeta” i „budowlaniec” czy gorzej? Z przykrością muszę Pana jednak rozczarować – nie założyłem Panu teczki i szczerze wątpię czy ktokolwiek kiedykolwiek to zrobi. Po cóż miałby się fatygować? Ale proszę nie tracić nadziei! Zwróciłem po prostu uwagę na Pańskie wpisy przy okazji tekstu „Nowak chce dymisji Grada” i teraz po nie sięgnąłem. Człowiek, który „osobiście zna większość ministrów”, przemawiający ex cathedra do nas „chłopin z Tarnowa”, to zawsze wielki zaszczyt, godny zapamiętania. Częściowo się z Panem zgadzam. Istotnie – ukrywając się pod pseudonimem – może Pan sobie pozwolić na każdy tekst, bo jakaż to odwaga? Co do każdego polotu, na który rzekomo również może sobie Pan pozwolić – ośmielę się mieć zdanie odmienne. Tą odpowiedzią kończę tę dyskusję (z przyczyn jak wyżej), do zobaczenia przy okazji kolejnego tekstu poświęconego działalności Pana Krzysztof Nowaka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Świerzak-Misiak :
Hmmm.. sporo się napisałeś, ale z tego nic nie wynika. wydaje mi się że lubisz sobie tak poględzić dla samego ględzenia. Określenie chłopina było skierowane tylko i wyłącznie do Ciebie więc nie zasłaniaj się innymi. Być może że pod innym tekstem nazwałem Cie budowlańcem bo na takiego mi wyglądasz. to tyle do Ciebie! i nadal podtrzymuję zdanie że rzecznik prasowy Prezydenta nie ma klasy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) ktosiek :
za to klasę ma radny Nowak, który nie wie za czym głosował i myli dotację z subwencją. Nie wiem świerzaku...,ale czeka cię niezwykle trudne zadanie, bo promować K. Nowaka to przedsięwzięcie karkołomne, lepiej być saperem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) ewo :
Niestety nikt szczegółów co do funkcjonowania tej szkoły nie podał. Niedawno można było przeczytać w prasu\ie o niepublicznej szkole średniej, gdzie nikt niczego nie wymaga. Byleby pieniądze wpływały. Może jednak ktoś przybliży, czy chodzi o niepełnosprawność ruchową, umysłową, czy jeszcze inną? Może szkoła szczególne osiągnięcia i mogłaby się starać o pieniądze z innych źródeł również?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) Świerzak-Misiak :
czy choć w jednym komentarzu odniosłem sie do Nowaka? nie!! komentuje wasze wpisy i tyle.Myslicie ze jak ktos pisze komentarz anty do waszego to od razy promuje Nowaka? W tym Tarnówku jestescie szaleni :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-07-2008) kiper :
to ty nie jesteś z Tarnowa? a może z Bochni? a jak z Tarnowa to nie wypada tak swojego miasta besztać i od Tarnówka wyzywać. Jak ci się śni metropolia to wyjedź do Mińska...oczywiście Mazowieckiego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-07-2008) M.Wietrzyk :
Czy nie lepiej jest drodzy radni ustalić jednolite zasady rozdzielania kasy dla szkół? Niech to będzie bon oświatowy czy cokolwiek innego i na tym koniec. Będziecie mieć spokój i z rodzicami i z nauczycielami. Przerzucicie małpę na barki dyrektorów szkół i będziecie mogli mieć więcej czasu na inne sprawy np. na odpoczynek :D. Pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-07-2008) M.Wietrzyk :
Jeszcze jedno. Tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby zrobić czegoś takiego dla nauczycieli jak kontrakty u lekarzy. Lekarze chyba są zadowoleni - to tylko taka luźna uwaga rzucone bez głębszej analizy, ale warta rozpatrzenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-07-2008) Jakub Kwaśny www.sld.org.pl :
Drogi Macieju Twoje głośne myśli są bardzo cenne, lecz źle zaadresowane - nauczyciele zatrudniani są w szkołach publicznych na podstawie Karty Nauczyciela, którą określił ustawodawca. Co do zasad rozdzielania kasy dla szkół to są one jak najbardziej czytelne - polecam treść uchwały, oraz wskazaną w podstawie prawnej ustawę. Nie tylko prawnicy zrozumieją jej treść, problemy mogą mieć jedynie powiatowi sekretarze :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-07-2008) spokojny :
Dzięki Pani Agnieszko, wyjaśnienie jest czytelne i zrozumiałe. Kto chce słuchać usłyszy, kto chce rozumieć zrozumie. I tyle. Ale radny Nowak jak zwykle wie lepiej. Bo -w ten sposób- można istnieć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-07-2008) jola :
mysle ze jednak urzad zarabia krocie na niepełnosprawnych - wstyd i porazka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-07-2008) jerzy :
A mnie sie radny Pan Nowak podoba - jest bardzo fotogeniczny,a skoro tak , to pewnie ma lądną duszę

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-07-2008) nauczyciel :
a kolega Kwasny jak jest tak dobry i strofuje radnego Nowaka to moze poda podstawe prawna na bazie ktorej nalicza sie dotacje dla tej placowki. nie sztuka rzucać ustawami lecz konkretnymi zapisami. mysle iż kolega kwasny nawet nie wie o co w tej sprawie chodzi podobnie jak pani nowa rzecznik

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-07-2008) szkoda gadać :P :
czytam te komentarze i czytam...i dobrze, ze sie juz skonczyly :D (potrzebne byly tylko 2: P.Borzęckiej i pierwszy Radnego Kwaśnego, bo tak naprawde one obrazuja stan rzeczy). a reszta to znow wymiana ognia pomiedzy P. Nowakiem ( nota bene stalym bywalcem tego portalu zazwyczaj w szarych barwach) oraz ...."pozostala czescia czytelnikow" (bo tak ich trzeba nazwac). Jest to smieszne i bezsensowne, bo co z tego wynika? czy to pomoze tym dzieciom o ktorych mowa w artykule ? czy to pomoze wizerunkowi naszego miasta ( dobremu wizerunkowi jakby ktos cos innego myslal) ?bo nalezy zakladac, ze strona jest odwiedzana przez gosci nie tylko z naszego miasta. ojj naprawde nie wiem...pozostawiam do przemyslenia wszystkim zainteresowanym :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-07-2008) M.Wietrzyk :
Jakubie nie zrozumieliśmy się. Sęk w tym aby nie było Karty Nauczyciela. Co do zasad rozdzielania kasy to nie mam watpliwości, że są czytelne natomiast napewno nie są jednolite co wynika choćby z tego artykułu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947