To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Dziwny wyrok sądu czy konsekwencja błędu prokuratury ?    -   01/9/2008
Filipin ... niewinny
W ubiegłym tygodniu zapadł w Tarnowie pierwszy wyrok w słynnej sprawie prania pieniędzy byłego senatora Józefa Sz. Orzeczenie zbulwersowało opinię publiczną w mieście i okolicach. Sąd uznał bowiem, iż ksiądz Paweł P. nie przywłaszczył sobie sumy ponad 4,5 mln zł z „darowizny” na rzecz Oratorium Filipinów. Ocena sądu potwierdziła jednak to, o czym mówiło się w Tarnowie od dawna – rzeczone pieniądze wróciły „pod stołem” do „darczyńcy”. W związku z tym wkrótce były senator zostanie oskarżony – w tym m.in. także o matactwo i działanie na szkodę zarządzanej przez siebie firmy w Woli Rzędzińskiej.

Ogloszenie

Komentarz redakcyjny
Nie jest nam znana treść aktu oskarżenia skierowanego przez prokuraturę do sądu, trudno więc oceniać, czy wyrok uniewinniający dla księdza Pawła P. jest konsekwencją błędów w formułowaniu zarzutów przez prokuraturę i inny wyrok zapaść nie mógł, czy też mieliśmy do czynienia z np. niewłaściwą oceną materiału dowodowego dokonaną przez sąd. Na tę pierwszą możliwość wskazywałaby deklaracja samej Prokuratury, która poprosiła sąd o uzasadnienie wyroku i ogłasza zamiar złożenia apelacji, związanej z "tożsamością zarzutów". - To, że duchowny nie przywłaszczył sobie pieniędzy nie oznacza, że nie brał udziału w ich praniu – mówi rzecznik tarnowskiej prokuratury Bożena Owsiak.
Być może w toku rozprawy zaszły też inne okoliczności związane np. z wnioskami składanymi przez strony. Jednak w powszechnym odczuciu społecznym wyrok sprzed paru dni jest skandaliczny i nie ma to żadnego związku z chęcią „szczucia” na księdza Pawła. Nikt z bacznych obserwatorów afery nie chce go sadzać w więzieniu (fukcjonują przecież wyroki w zawieszeniu) i zdaje sobie sprawę, że był tylko narzędziem w rękach dość cynicznego polityka-biznesmena. Ale, skoro 4,5 miliona złotych znikło z konta, którym dysponował ksiądz, a jednocześnie oskarżony sobie ich "nie przywłaszczył" (większość kwot wróciła za jego pośrednictwem do "darczyńcy") – ze strony wymiaru sprawiedliwości wychodzi sygnał, że można bezkarnie uczestniczyć w procederze prania brudnych pieniędzy.
Być może więcej światła na tę kwestię rzuci kolejny proces – przeciwko byłemu senatorowi Józefowi Sz. Jak informuje prokuratura, prowadzone przez nią postępowanie w tej sprawie zmierza ku końcowi...
Najsmutniejsze jest to, że - w świetle ujawnionych praktyk - liczne skądinąd akty wsparcia finansowego udzielonego przez byłego senatora wielu przedsięwzięciom charytatywnym, sportowym i kulturalnym w Tarnowie i okolicach, traktować można dziś jako swoistą "zasłonę dymną"...

MP, PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.73 % (1094)
  jestem za 38.95 % (793)
  nie mam zdania 7.32 % (149)
Wszystkich głosów: 2036
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 20)Dodaj komentarz
(01-09-2008) ucziciwy :
Józek Sz. byl nawet prezesem Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej - może ktoś powiadomi prokuraturę we Wrocławiu, bo Józio pewnie nie jeden mecz kupił/sprzedał...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) Klos :
Wyrok ten jest niewygodny dla tych co na siłę chcą skazać niewinnego zakonnika ponieważ pali im się grunt pod nogami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) Przemek :
Pranie brudnych pieniędzy polega na wykazywaniu dużych przychodów celem "zalegalizowania" pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Opisana tutaj sytuacja, czyli fikcyjna darowizna, wygląda raczej na próbę oszukania fiskusa. Albo się mylę, albo notatka jest nierzetelna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) Mama :
Kilka pytań: Czy przeprowadzona była odpowiednia ankieta, aby mówić o odczuciu społecznym? Na czyje zamówienie powstał ten artykuł i kto go sponsoruje? Czyż ten artykuł nie jest jednak jawną chęcią "szczucia" księdza Pawła? Dlaczego autor artykułu podważa niezawisłość sądu i domniemanie niewinności? etcetera niestety.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) terefere :
absolutnie sie zgadzam z wymowa komentarza intarnetu. mnie i moją rodzine ten wyrok oburza. To jest także moja opinia, nie tylko intarnetowców. I nie dostrzegam nawet ociupiny podwazania niezawislosci sadu tym bardziej, że winny jest prawdopodobnie prokurator, ktory zamiast postawic zarzut o oszustwa finansowe i pomocnictwo w przestępstwie ni z gruchy ni z pietruchy postawił zarzut o przywłaszczenie. Wyraźnie to jest w artykule napisane. A to co proponuje Mama to jest tylko rzeczywistość wirtualna. Proponuję się zapoznać od czego to sąd ks. Pawła "uniewinnił". Fakty mówią za siebie i sąd je potwierdził. Konto Oratorium, którym zarządzał ksiądz służyło jako taśma do nielegalnej działalności finansowej dla Pana senatora. Jjesli Filipin nic złego nie zrobił to czy inne stowarzyszenia i organizacje tez tak sobie mogą "udostępniać" konta dla nielegalnych praktyk biznesu ??? Zachowanie ks. Pawła zapewne wynikało po trosze z naiwnosci a po trosze z checi zyskania dla Oratorium choć krztyny wiecej funduszy. Ale to nie usprawiedliwia pomocy w oszustwie i domaga się sprawiedliwej kary. To niestety nie ks. Paweł przyszedł do prokuratury, gdy zdał sobie sprawę w czym uczestniczy ... Zgadzam sie, ze to nie powinna byc kara bezwzglednego wiezienia, bo na pewno cos dobrego nawet za niewielki procent "obrotowy" od tego 4 i pół mln udało się zrobić. Ale nie nazywajmy zła (nawet, jeśli przy okazji wyprodukowało się troszeńkę dobra) niewinnością. Ks. Paweł nie przywłaszczył, ale pomagał w praniu pieniedzy senatora i jego firmy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) do Przemka :
To jest klasyczne pranie brudnych pieniędzy, nawet jeśli tylko powoduje pomniejszanie przychodu a w konsekwencji uszczuplanie podstawy do opodatkowania. Ale oczywiście "oszukiwanie fiskusa" nie jest dla Przemka działalnością nielegalną i jako taka nie domaga się sprawiedliwej kary ... ech

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) ewka :
o jakiej ankiecie bredzi Mama ? Całe miasto huczy od środy dziwiąc się wyrokowi. intarnet napisał tylko to, co mówiło w rozmowach miedzy sobą wiele osób. ale ty pewnie zasłuchana jesteś w Radio Maryja i nie wychodzisz do ludzi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) tarnowianin :
I jak tu wierzyć w cokolwiek. Ksiadz i jest niewinny. Józef Sz.kręci lody i też będzie chyba niewinny. Sąd jest , a fiskus chyba nic nie będzie robił bo narazi się politykom i ..... i .... Gdyby takie lody kręcił KOWALSKI to już byłoby po wyroku i po licytacji majątku. Ale to właśnie POLSKA..............!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) Mama :
Jak śmiesz podważać wartość Radia Maryja? Ty ewko! Ty! Ty nie wiesz przeciwko czemu Ty bluźnisz, o ewko Ty! Amen Alleluja i do przodu o ewko Ty!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2008) Przemek :
Kolego "do Przemka": napisałem wyraźnie o różnicy między praniem brudnych pieniędzy a pomniejszaniem dochodu celem oszukania fiskusa - i nigdzie nie twierdziłem, że oszukiwanie fiskusa nie jest przestępstwem. Tak się składa, że pomniejszanie dochodu to NIE JEST pranie brudnych pieniędzy, ale również przestępstwo. Doucz się chłopcze, naucz się czytać ze zrozumieniem, albo nie zabieraj głosu podczas dyskusji dorosłych!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) do Przemka :
Przemku, to czym są "brudne pieniądze", jak nie nielegalnymi dochodami ? Jak najbardziej opisany proceder podpada pod określenie "pranie brudnych pieniędzy", bo te nie muszą pochodzić z handlu narkotykami. Głupimi złośliwościami Ci nie odpłacę..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) teodor :
A Przemek jest mądrzejszy od prokuratora, który swobodnie używa pojęcia "brudne pieniądze", widocznie mając podstawy ze śledztwa do takiej oceny. A może wie coś więcej na ten temat i ma pewność, że pieniądze prane przez Sztorca nie pochodziły z nielegalnego źródła ? W takim wypadku dobrze byłoby chyba o tym poinformować odpowiednie organa. W przeciwnym razie można go oskarżyć albo o forumowy bełkot albo o świadome ściemnianie na czyjeś zlecenie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) ryś :
W takim razie znaczna cześć polskiego społeczeństwa pierze brudne pieniądze bo ma dochody z zagranicy, których nie ujawnia fiskusowi. Ale to zbyt wielki problem bo pewnie połowa tarnowian poszła by siedzieć do paki. Tylko o jednych sprawach się nie mówi, a w innych (jak to jest w tym przypadku) urządza się nagonkę i polowanie na niewinną osobę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) do rysia :
Ma rację ryś to typowa nagonka. Wyraźnie widać, że sprawa jest poruszana na czyjeś zlecenie. Widać to po zachowaniu mediów. Niektóre tarnowskie afery są zamiatane pod dywan, a tarnowska prasa wogóle o nich nie wspomni. A to typowa próba zaszczucia niewinnej osoby.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) kris :
Ludzie bardzo szybko zapomnieli jak wiele dobrego zrobił ksiądz Paweł. Łatwo przekreślić cały dorobek jego życia na podstawie pomówień. Nie sądź abyś nie był sądzony.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) do wszystkich :
senator z kolegami i rodziną wyprał bank spułdzielczy, to troszku drobniaków nie mógł sobie przeprać?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) Przemek :
do "do Przemka" i "teodora": wasza ignorancja mnie załamuje. Poszukajcie sobie w sieci pojęcia "pranie brudnych pieniędzy" i genezę tego pojęcia - może zrozumiecie. A gdyby te pieniądze pochodziły z nielegalnego źródła, to wg was jaki byłby sens zaniżać podatek poprzez fikcyjną darowiznę, skoro fiskus i tak o tych pieniądzach nic nie wiedział? MYŚLENIE NAPRAWDĘ NIE BOLI!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) Boli :
Po co wogóle są sądy? Intarnet napisał, Wyborcza napisała, że ksiądz jest winny to wystarczy. Zamknąć sądy. Wystarczy zrobić ankietę w redakcji i według tego "powszechnego odczucia społecznego" wsadzać ludzi do więzienia, albo z łaski dać wyrok w zawiasach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) rowerzysta :
Dokładniusieńko - dajecie sobą ludziska manipulować - media wmówią wam wszystko, ciekawe tylko gdyby ktoś na was taką nagonkę urzadził i prześladował przez kilka lat? czemu nikt z prasy nie mówi o zasługach Księdza, a tylko o jednej być może niefartowej próbie znalezienia kasy na przecież, skądinąd działalność charytatywną, kulturalną, z której korzystało mnóstwo tarnowian i ich rodzin.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2008) do rowerzysty i jemu podobnych :
Nie wierzcie, że osoba duchowna nie ma tęsknot materialnych. A jeśli je ma -bo ma- to nie znaczy, że zawsze myśli jak je spożytkować dla dobra podległej pastersko owczarni. Dla siebie też ma chęć wyrwać trochę lub jeszcze więcej. Bo to są ułomności natury ludzkiej. Niechętnie jednak w wydaniu duchownych (słowo to zobowiązuje) widziane. Módlmy się bracia za te ułomności. I nie dawajmy okazji. A jeśli - to bądźmy sprawiedliwi, dla każdego brata tak samo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl