To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konferencja „Chcę jak inni mieć rodzinę” w Tarnowie    -   28/4/2009
Podjąć się najpiękniejszej misji
„Rodzicielstwo zastępcze, to jedna z najpiękniejszych misji, którą może podjąć człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu miłość i troskę. To doprawdy jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi. Na szczęście przybywa ludzi, którzy chcą podjąć tak szlachetną misje” - tymi słowami Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa rozpoczął konferencje „Chcę jak inni mieć rodzinę”, wpisującej się w uchwałę Sejmu RP, która rok 2009 ogłosiła Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Ogloszenie
>

W Tarnowie są dwa domy dziecka i pogotowie opiekuńcze, w których przebywa 97 dzieci. Powinno być w nich 47 dzieci więcej, ale z powodu braku miejsc zostały one umieszczone w placówkach w innych miejscowościach. W naszym mieście funkcjonuje 87 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 121 dzieci. Dalszych 17 dzieci pochodzących z Tarnowa wychowuje się w 10 rodzinach zastępczych mieszkających na terenie innych powiatów. W skali kraju aż 25 tysięcy dzieci przebywa w publicznych domach dziecka, które nawet przez wychowanków określane są pogardliwie „bidul” i to nie z racji niedostatków materialnych…

Tarnowska konferencja, której organizatorem był Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy pod kierownictwem dyrektor Urszuli Kalafarskiej, skupiła przedstawicieli wszystkich placówek poczuwających się do odpowiedzialności za los dzieci i była jednym wielkim wołaniem o pomoc, wołaniem o propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, o większą ilość zgłoszeń do podjęcia się tej trudnej misji. Do opinii publicznej kierowane były apele o zrozumienie, że pozbawione opieki rodziców, osierocone, opuszczone dzieci, nie mają szansy zaznać tego, co jest przyrodzonym, naturalnym prawem każdego dziecka - wychowania w rodzinie. Jedyna szansą na to, by te skrzywdzone dzieci mogły zaznać ciepła życia w rodzinie jest rozwój działalności wszelkich form rodzicielstwa zastępczego, a szczególnie rodzin zastępczych niespokrewnionych z dzieckiem, w tym zawodowych jak pogotowia rodzinne, rodziny specjalistyczne (zajmujące się dziećmi chorymi lub upośledzonymi) i rodziny wielodzietne.

Na konferencji o „leczeniu rodziną” w opozycji do konsekwencji psychospołecznych wychowania dziecka w placówce publicznej mówiła dr Bogusława Piasecka - psycholog, psychoterapeuta z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Ośrodka Terapii. Pięknem i trudem miłości rodzicielskiej w rodzinach zastępczych zajęła się dr Teresa Olearczyk, psycholog z Wyższej Szkoły Psychologiczno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Diagnozę stanu zastępczego rodzicielstwa w województwie małopolskim przedstawiła Katarzyna Mimiec z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. O postulatach działających rodzin zastępczych mówiła Danuta Wiecha, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie, wymieniając konieczność wsparcia ekonomicznego, społecznego, emocjonalnego oraz rozwinięcia usług dla takich rodzin poprzez świadczenie nieodpłatnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, pomocy prawnej i medycznej. O roli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w organizowaniu i wspieraniu rodzicielstwa zastępczego mówiła Dorota Bogusz, Kierownik Działu Pomocy Rodzinie MOPS w Tarnowie. O prawnych aspektach funkcjonowania zastępczego rodzicielstwa poinformowała sędzia Aleksandra Naurecka- Hałasa, Przewodnicząca III Wydziały Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Tarnowie. O świeckim „powołaniu” do pełnienia roli rodziny zastępczej mówił ks. dr Jan Banach, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Poszukiwaniem kandydatów do rodzin zastępczych zajmuje się Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Tarnowie. Jego dyrektor - Urszula Kalafarska poinformowała, że w latach 2000-2008 pozyskano ogółem 269 rodzin - kandydatów do zastępczych, rodzinnych form opieki nad dzieckiem opuszczonym, z których 261 to małżeństwa - kandydaci na rodziców adopcyjnych a 45 to rodziny - kandydaci na rodziców zastępczych, w tym z miasta Tarnowa 22 rodziny. Mimo ogromnego wysiłku tarnowskiego OAO to tylko kropla w czchowskim zalewie w stosunku do potrzeb. Tym niemniej Kazimierz Koprowski zastępca Prezydenta Tarnowa podsumowując konferencje o działalności Ośrodka i osobiście o jego dyrektor wyrażał się w samych superlatywach dziękując i gratulując osiągnięć. Ale niestety dzieci potrzebujących takiej pomocy przybywa. Tak, więc z jednej strony mamy ponad 3 mln zł w budżecie Tarnowa przeznaczanych na pomoc dzieciom a z drugiej fakt, że w zeszłym roku nie pozyskano w Tarnowie żadnej nowej rodziny zastępczej. Prezydent Koprowski pogratulował pełnienia szczytnej misji reprezentantom rodzin zastępczych obecnych na konferencji wręczając im okolicznościowy adres pełny ciepłych słów i szacunku dla ich roli, oraz drobne upominki.
Artur Kubanik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 19:45:49
IP          : 3.144.113.197
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html