Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Święto Plonów Gminy Tarnów    -   17/8/2010
Udane dożynki
Burza z piorunami i ulewnie padający deszcz i nie przeszkodziły licznie zgromadzonym mieszkańcom Gminy Tarnów oraz okolicznych miejscowości w dobrej zabawie podczas dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w niedzielę, 15 sierpnia w Zgłobicach.

Ogloszenie

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczysta msza święta dziękczynną odprawioną w zgłobickim kościele, której w asyście kapłanów z terenu Gminy Tarnów przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Andrzej Mikulski. O oprawę liturgiczną zadbali natomiast gminni samorządowcy oraz gościnnie poseł Józef Rojek.

Bezpośrednio po mszy świętej w uroczystym korowodzie przy muzycznej asyście Orkiestry Dętej OSP z Woli Rzędzińskiej jej uczestnicy udali się na teren boiska LKS Zgłobice, gdzie drugą część dożynkowej uroczystości rozpoczęli prowadzący Anna Pieczarka i Piotr Pawlina. Tuż potem przemówił włodarz Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, który na początku swego wystąpienia wymienił liczne powody, dla których gminne święto plonów zostało zorganizowane w dniu religijnego święta Matki Bożej Zielnej, w dziewięćdziesiątą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i niemal w przeddzień trzydziestej rocznicy powstania „Solidarności”. Następnie wójt Gminy Tarnów nawiązał do minionych prawie czterech lat kadencji samorządu. -Niech to nasze święto dziękczynienia za tegoroczne plony będzie również połączone z dziękczynieniem za minione lata naszego samorządu – mówił. -Zmieniliśmy i nadal zmieniamy oblicze naszej gminy. Wybudowaliśmy kilometry nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Powstały nowe obiekty komunalne i sportowe, zmodernizowaliśmy, unowocześniliśmy i rozbudowaliśmy nasze szkoły, wznosimy nowe przedszkola. W szkołach zapewniliśmy ciepły posiłek każdemu dziecku. Integrujemy naszych mieszkańców przez różnego rodzaju okolicznościowe spotkania czy festyny rodzinne. Prowadzimy szeroko zakrojoną pomoc społeczną. Systematycznie zwiększamy dochody gminy, pozyskujemy w coraz większej ilości środki zewnętrzne – zarówno krajowe, jak i unijne, ale nie trwonimy pieniędzy. Każdą złotówkę staramy się wydawać jak najlepiej, tak, aby służyło to dobru publicznemu. Nie zapominamy jednak także o innych, organizując pomoc dla potrzebujących, zarówno w kraju, jak i dla naszych rodaków za granicą. Konsekwentnie budujemy wizerunek naszej gminy w lokalnym środowisku i z sukcesem broniliśmy jej integralności.

Wójt Gminy Tarnów zwrócił także uwagę na doświadczenia powodzi i podkreślał, że była ona powodem wątpliwości, czy dożynki w ogóle powinny zostać zorganizowane. -Czy składać dziękczynienie powinniśmy tylko wtedy, kiedy jest nam dobrze, a kiedy jest źle, to już nie powinniśmy dziękować? Wręcz przeciwnie. Dlatego dziś w atmosferze radości i zabawy chcemy być jak najbardziej solidarni z tymi, których doświadczyła klęska powodzi i organizujemy zbiórkę publiczną na ich rzecz. Proszę was o ofiarność – apelował Grzegorz Kozioł, witając w ostatniej części swego wystąpienia zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. poseł Józef Rojek, wicewojewoda Stanisław Sorys, wicemarszałek Roman Ciepiela, członkowie zarządu Powiatu Tarnowskiego Mirosław Banach i Adam Szpak, wójtowie – Stanisław Wolak z Lisiej Góry i Józef Gądek ze Skrzyszowa i wielu innych. W wystąpieniach gości pobrzmiewała radość z powodu zakończonych przez rolników zbiorów plonów zbóż mieszała się z troską o tych, którzy w wyniku powodzi stracili nie tylko swoje zbiory, ale też nierzadko dorobek całego życia. Mówcy zwracali również uwagę na pozytywne zjawiska i zmiany zachodzące w Gminie Tarnów. Inną pozytywną nutkę wniósł w swoim wystąpieniu prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Zielony Pierścień Tarnowa” Adam Flaga, który mówił o możliwości aplikowania za pośrednictwem tego stowarzyszenia o środki unijne.
Następnie miał miejsce obrzęd dożynkowy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej, w którego finale chleb wypieczony z tegorocznej mąki Starostowie Dożynek Grzegorz Tadel i Marta Kozioł – wręczyli Wójtowi Gminy Tarnów, a ten – dziękując, złożył równocześnie obietnicę, że chleb ten będzie dzielił sprawiedliwie pomiędzy mieszkańców gminnej społeczności.
A potem była już tylko zabawa. Rozstrzygnięto konkurs wieńca dożynkowego, w którym w kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców Nowodworza, a w kategorii wieńca współczesnego – wieniec z Łękawki. Na uczestników dożynek czekały także liczne atrakcje gastronomiczne, stoiska z produktami regionalnymi czy stoiska wystawowe sponsorów, których było ponad sześćdziesięciu. Nie zabrakło także motocyklistów z „Watahy”. Wiele działo się również na scenie. Wystąpił na niej zespół „Nieczajnianie”, któremu towarzyszyła kapela ludowa „Dąbrowiacy”. Dużą dawkę humoru wniósł także kabaret Derkacz, którego lider Arek Dera wciągnął w zabawę wójta Grzegorza Kozioła. Śpiewane przez artystów z Derkacza piosenki w rytmie disco-polo rozbawiły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników zabawy. Sporo emocji wywołał występ młodych tancerzy ze szkoły tańca SHIVA oraz losowanie cennych nagród, z nagrodą główną – laptopem ufundowanym przez gminy samorząd.

Tuż przed dwudziestą na scenie zakrólowała z rewelacyjnym koncertem Maryla Rodowicz. Swym występem, który rozpoczął się w strugach ulewnego deszczu gwiazda zadowoliła chyba wszystkie obecne na placu pokolenia i po raz kolejny udowodniła, że jest prawdziwą pierwszą damą polskiej piosenki. Po zakończeniu trwającego blisko dwie godziny koncertu gwiazda pozostała do dyspozycji swoich fanów, podpisując zakupione przez nich płyty.
Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna, która dzięki sprzyjającej pogodzie trwała do późnych godzin nocnych.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.81 % (1087)
  jestem za 38.86 % (785)
  nie mam zdania 7.33 % (148)
Wszystkich głosów: 2020
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl