Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym    -   24/1/2011
Konferencja Rektorów PWSZ-tów
W dniach 20-22 stycznia w tarnowskiej PWSZ odbyło się XV Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Głównym tematem zgromadzenia była przygotowywana nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym. Jak się dowiedzieliśmy, nowelizacja ta wprowadzać ma zmiany wręcz rewolucyjne – pracodawca będzie dzięki dyplomowi studenta posiadał informacje nie tyle dotyczącą tego, jakie absolwent uczelni miał przedmioty, ale jakie ma umiejętności, kwalifikacje, czyli co potrafi...

Posłuchaj fragmentów konferencji prasowej – mówią: prof. Andrzej Kolasa, (PWSZ w Ciechanowie), przewodniczącego Konferencji Rektorów oraz rektor tarnowskiej PWSZ Stanisław Komornicki :

Ogloszenie

Co więcej, w nowym systemie dyplom będzie honorowany we wszystkich krajach europejskich. -W Polsce, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach, często studenci uczą się nie po to, aby się czegoś nauczyć, ale po to, żeby dostać dyplom. Teraz, student aby dostać dyplom, będzie musiał się wykazać określonymi umiejętnościami - mówi rektor tarnowskiej PWSZ Stanisław Komornicki.
Wtóruje mu prof. Andrzej Kolasa, (PWSZ w Ciechanowie), przewodniczącego Konferencji Rektorów: -zasada „trzech Z” - zakuć, zdać, zapomnieć – odejdzie w niepamięć - mówi. Generalnie jednak władze PWSZ-tów do nowych propozycji zawartych w nowelizacji ustawy odnoszą się ostrożnie.
Na moje pytanie, czy nowe prawo nie podniesie poziomu wymagań wobec studentów, skutkując tym, że trudniej będzie zdać studia i mniej osób będzie się na nie decydowało, przy okazji niejako przywracając znaczenie zdeprecjonowanemu dziś słowu „magister”, prof. A. Kolasa stwierdza, iż umasowienie studiów rzeczywiście odbiło się na jakości kształcenia, natomiast opisanie umiejętności studenta w dyplomie doprowadzi do zróżnicowania uczelni i do zróżnicowania wartości absolwenta na rynku pracy.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(31-01-2011) SMAFIOO :
Zmiany w ustawodawstwie szkolnictwa wyższego mogą skutkować pozytywnymi skutkami, o ile oczywiście uczelnia rzetelnie udowodni, że student ma określone umiejętności (umie coś zrobić) nie tylko co do „ilości” tych umiejętności ale także ich jakości, oraz że będzie to w jakiś sposób porównywalne oceną wykonaną na innej uczelni, względem innego studenta, w „naukowo-merytorycznie” podobnym przypadku. Tak czy siak, wymagający pracodawca doskonale poradzi sobie w przesianiem „ziarna” od „plew”, mając m.in. takie narzędzia, jak: łowcy talentów, dobrą kadrę kierowniczą (bezpośredni „testerzy” kandydata i zarazem współ-decydenci o zatrudnieniu go) czy choćby możliwość zawierania umowy na czas określony (chwila prawdy). Natomiast, ponieważ jeden z rozmówców na ww. konferencji prasowej stwierdziŁ, że jakoby „…student … będzie maił dyplom, który będzie w zasadzie jakby automatycznie będzie honorowany we wszystkich krajach europejskich…”, to ja chciałbym go zapytać, czy odważy się zjeść jajko w „zasadzie jakby” świeże?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl