Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Interdyscyplinarna „uczta” w Centrum Sztuki Mościce    -   31/3/2011
Komeda – Chopin – Komeda
Krzysztof Komeda to jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, słynny jazzman. Był absolwentem konserwatorium w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły średniej wybrał zawód lekarza. Jednak jego młodzieńcze zainteresowania muzyczne zwyciężyły. W kwietniu tego roku obchodzimy 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy, kompozytora i pianisty jazzowego, twórcy znanych na całym świecie standardów i muzyki filmowej. Przypominamy: 2 kwietnia (sobota), o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się interdyscyplinarne wydarzenie „Komeda – Chopin – Komeda”, na które złożą się: wernisaż wystawy zdjęć poświęconych Krzysztofowi Komedzie, autorstwa Marka Karewicza, koncert znakomitej pianistki Leny Ledoff i Atom String Quartet oraz najnowszy film poświęcony artyście.

Ogloszenie

Wielką karierę Komedy... zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r. wraz z "Ptaszynem" Wróblewskim i Millionem. Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Powstały ilustracje muzyczne do filmów Wajdy, Morgensterna, Nasfetera. Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak "Nóż w wodzie", czy "Dziecko Rosemary". Komeda był niepowtarzalny w tym co robił. Jego muzyka stwarzała wyjątkową atmosferę a swoisty klimat nadawał filmom nowy, poetycki wymiar. W 1968 r. w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Po przewiezieniu do kraju zmarł 23 kwietnia 1969 r. Twórczość Krzysztofa Komedy zyskała niebywałe uznanie między innymi w krajach skandynawskich - w Szwecji nazywany jest on Chopinem świata jazzu, na akademiach muzycznych Danii, gdzie uznawany jest za kompozytora narodowego, funkcjonują wydziały jego muzyki.

PROGRAM:

godz. 18.00 - foyer Centrum Sztuki Mościce, Tarnów

Wernisaż wystawy fotograficznej Marka Karewicza pt. Komeda. Promocja książki Krystiana Brodackiego "Historia jazzu w Polsce". Spotkanie z udziałem Marka Karewicza i Krystiana Brodackiego. Projekcja filmu "Marek Karewicz - człowiek ze złotym obiektywem".

Marek Karewicz to człowiek legenda, który przez pół wieku fotografował polskich i zagranicznych muzyków. Dobre zdjęcie muzyka lub koncertu jazzowego to jego wizytówka: jest najsłynniejszym polskim artystą fotografikiem w branży. Także dziennikarzem muzycznym, autorem radiowym i telewizyjnym oraz prezenterem muzyki jazzowej. Robienie zdjęć to jednak jego główne zajęcie, o czym świadczy archiwum około 2 milionów negatywów. To jego fotografie dokumentują legendę ostatniej trasy koncertowej Milesa Davisa, a także europejskiej trasy Raya Charlesa. Tadeusz Nalepa prowadzący za rękę swojego syna na okładce ważnej w historii polskiego rocka płyty Blues Breakout-u to również praca tego artysty.
Archiwum Marka Karewicza, to chyba największy w Europie gwiazdozbiór stworzony ręką jednego człowieka.

”Człowiek ze złotym obiektywem” - film dokumentalny, 43 min, Polska 2009. Reżyseria: Tomasz Radziemski Scenariusz: Wojciech Fułek, Paweł Chmielewski, Tomasz Radziemski Zdjęcia: Wojciech Ostrowski, Sławomir Pultyn, Paweł Figurski, Tomasz Radziemski Wykonawcy: Marek Karewicz, Irena Santor, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Marek Gaszyński, Stefan Kraszewski, Maciej Kosycarz, Przemysław Dyakowski, Piotr Metz i inni. "Człowiek ze złotym obiektywem" to portret najsłynniejszego polskiego fotografika, dokumentującego w szczególności świat muzyków jazzowych i rockandrollowych. Opowieść osadzona na tle społeczno - polityczno - obyczajowym, odwołująca się do realiów epoki PRL - u, począwszy od przełomu roku 1956, poprzez "małą stabilizację" epoki gomułkowskiej oraz gierkowską dekadę propagandy sukcesu, aż po lata 80. z solidarnościowym zrywem, stanem wojennym i ostatecznym upadkiem systemu w roku 1989. Autorzy stworzyli swoisty "portret artysty z czasów młodości", przypominając największe sukcesy Marka Karewicza jako fotografika, autora okładek płytowych i żywą legendę życia artystycznego oraz towarzyskiego, zwłaszcza lat 60. i 70. Naturalnym tłem opowieści o niecodziennym życiu i fotograficznej pasji Marka Karewicza jest PRL-owska rzeczywistość, której realia tak naprawdę uniemożliwiły światową karierę jednemu z najlepszych polskich fotografików muzycznych. W dokumencie znalazły się rozmowy z muzykami, menedżerami branży muzycznej, artystami, dziennikarzami, z przyjaciółmi Karewicza oraz samym bohaterem filmu. Wykorzystano fragmenty pierwszego festiwalu jazzowego w Sopocie, a także występów Ireny Santor (festiwal w Sopocie w 1966r.), Elli Fitzgerald (Warszawa 1965 r.), Milesa Davisa (Jazz Jamboree, Warszawa 1983 r.), Rolling Stones (Sala Kongresowa, rok 1967).

”Historia jazzu w Polsce” Krystiana Brodackiego, to książka, na którą polska jazzologia czekała wiele lat. Dotkliwy brak opracowania dziejów jazzu w Polsce skłonił do przedsięwzięcia ambitnego, niemal karkołomnego, gdyż postawiło ono przed jej autorem szereg wyzwań, z których najważniejszym było holistyczne ujęcie całości opisywanego zjawiska. Brodacki podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej - postanowił przybliżyć czytelnikom polskie losy jazzu w popularnonaukowym stylu, dlatego też jazz jego oczami (i uszami) to nie tylko dźwięki, koncerty i płyty. To także ludzie i historia, miejsca i sytuacje, emocje i tęsknoty, to chwile promienistej sławy i chwile gorzkich rozczarowań.
Książka w chronologiczny sposób omawia zjawiska i tendencje polskiego jazzu, od nieśmiałych początków z lat 20. ubiegłego stulecia, przez coraz liczniejsze kontakty z zagranicą i inspiracje, aż po umocnienie solidnych fundamentów tego rodzaju muzyki w Polsce i zainfekowanie ?bakcylem jazzu? nie tylko pokaźnego grona utalentowanych twórców, lecz również całej rzeszy słuchaczy. Mnogość cytatów z wypowiedzi muzyków i krytyków muzycznych nadaje książce wartość naukową, ale również uatrakcyjnia snutą opowieść, pozwalając wniknąć w ducha przeszłych dni, które upływały pod znakiem jazzowych brzmień.

Około godz. 19.00 - koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leny Ledoff i Atom String Quartet. Prowadzenie: Przemysław Dąbrowski - aktor. Miejsce: Scena na Antresoli.

Lena Ledoff znakomita pianistka i kompozytorka światowej klasy. Jej klasyczne wykształcenie muzyczne i ogromne doświadczenie jazzowe w połączeniu z nieprzeciętną osobowością pozwalają tworzyć oryginalny i uniwersalny język muzyczny. Urodziła się w Petersburgu. Absolwentka wydziału fortepianowego na Akademii Muzycznej w Woroneżu w klasie prof. T. Gaponienko. W latach 1988 - 1994 akompaniator i wykładowca jazzu w Liceum Muzycznym i na Uniwersytecie im. Janki Kupały, Białoruś. Od 1994 r. mieszka na stałe w Polsce. W 2010 roku została stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa.
Z muzyką Krzysztofa Komedy zetknęła się dopiero po przyjeździe do Polski, to było jednak piorunujące i inspirujące "spotkanie", powstał wyjątkowy projekt Komeda - Chopin - Komeda"-, w którym Lena Ledoff sięgnęła po kompozycje Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy. Całość połączyła w jedną suitę. Wyobraźnia muzyczna Leny sprawiła, że słuchając suity "Komeda - Chopin - Komeda" udajmy się wraz z nią w podróż przez życie K. Komedy. Wśród osób blisko związanych z Komedą muzyka Leny cieszy się wielkim uznaniem. Wywarła na nich ogromne wrażenie.
Wierną wielbicielką talentu Leny Ledoff jest siostra Krzysztofa Komedy Pani Irena Orłowska, która napisała: "Lena Ledoff w cudowny sposób połączyła muzykę Chopina i mojego brata Krzysztofa. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pięknej muzyki. Szkoda, że Krzysztof nie może tego posłuchać".
Z kolei przyjaciel i współpracownik Komedy Jerzy Milian napisał: "Lena jest zrośnięta psychicznie, ze wszystkim co zagra. I nie pytam się już dlaczego Komeda, a nie kto inny. Bogactwo i nieoczekiwane modulacje z pozytywnym zalewie chopinalii?. Inne spojrzenie i próby Leny wydają się być balsamem. Zamykasz oczy, palisz fajkę i wysłuchujesz płyty do końca. Czasami nawet kołysanki Komedy sięgają do półki Geniusza. Pierwszy raz mi się to zdarzyło".

Najnowszym projektem Leny Ledoff jest koncert na fortepian i orkiestrę symfoniczną "Komeda". W Centrum Sztuki Mościce zostanie zagrana II cześć "Canzone For Warschau" z trzyczęściowego koncertu, w aranżacji na fortepian i kwartet smyczkowy - usłyszymy Atom String Quartet.

Około godz. 20.45 - projekcja najnowszego filmu "Komeda - muzyczne ścieżki życia" - filmowy esej Claudii Buthenhoff-Duffy, kameralna sala kinowa.

Filmowy esej na temat życia i twórczości wybitnego pianisty jazzowego i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Artysta jest autorem kompozycji do filmów Romana Polańskiego (m.in. "Nóż w wodzie", "Matnia", "Dziecko Rosemary"), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") czy Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra"). Mało kto wie, że twórca znanych na świecie standardów jazzowych i ojciec polskiej szkoły jazzu z wykształcenia był laryngologiem. W latach 50. i 60. Komeda był symbolem artystycznej opozycji w komunistycznej Polsce. W filmie muzyka wspominają m.in. Roman Polański, Tomasz Stańko, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda i Zofia Komedowa. Ich wypowiedzi ilustrują materiały archiwalne oraz fragmenty filmów, do których muzykę skomponował Trzciński.

Termin: 2 kwietnia 2011r., godz. 18.00
Bilet: 25 zł - normalny, 20 zł - ulgowy (studenci i młodzież za okazaniem legitymacji)
Sprzedaż i rezerwacja: kasa CSM, ul. Traugutta 1, tel. 14 633 46 04

UWAGA: KONKURS

Mamy jedno podwójne zaproszenie na to wydarzenie Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres konkursy@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule hasło „KOMEDA-CHOPIN-KOMEDA”. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Konkurs rozstrzygnięty zostanie 2 kwietnia o godz. 12:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.78 % (1075)
  jestem za 38.82 % (776)
  nie mam zdania 7.40 % (148)
Wszystkich głosów: 1999
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947