Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wieści z Powiatu Tarnowskiego    -   10/5/2011
Z wizytą na Ukrainie
Władze powiatu tarnowskiego wzięły udział w obchodach 10. Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które w tym roku odbyły się w Winnicy na Ukrainie. Uczestniczył w nich marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podczas uroczystości podpisano list intencyjny o współpracy Powiatu Tarnowskiego z rejonem chmielnickim.

Ogloszenie

Wyjazd delegacji Powiatu Tarnowskiego na Ukrainę związany był ze sformalizowaniem kontaktów międzynarodowych z kolejnym partnerem zagranicznym. Starosta tarnowski Mieczysław Kras podpisał w Winnicy list intencyjny o współpracy rejonem chmielnickim z przewodniczącym Państwowej Administracji Rejonu Chmielnickiego Olegiem Tomaszkiem. Precyzuje w jakich zakresach współpraca będzie prowadzana: turystyki i sportu, kultury, ochrony środowiska, wymiana młodzieży, działalności społecznej i rozwoju gospodarki rolnej. W podpisaniu umowy uczestniczyli również wicestarosta Mirosław Banach, członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Paweł Augustyn oraz Ryszard Żądło, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Podczas uroczystości w Winnicy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otworzył wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. To dokumentacja opisująca życie wybitnego Polaka, artysty, patrioty, muzyka i męża stanu. Osoby, które wspierają współpracę pomiędzy samorządem tarnowskim a ukraińskim otrzymały pamiątkowe statuetki Paderewskiego. Odebrali je marszałek Senatu, wiceminister spraw zagranicznych, wiceminister kultury, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek oraz gubernator obwodu Winnickiego. Na zakończenie odbył się koncert z udziałem zespołów polonijnych z Ukrainy oraz Golec uOrkiestra.

Podczas pobytu na Ukrainie uzgodniono również, że w czerwcu w Kąśnej Dolnej podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Tarnowskim a miastem Chmielnik. Stanie się to w 70. rocznicę śmierci I.J. Paderewskiego. Do Kąśnej przyjedzie również dwoje młodych ukraińskich pianistów ze szkoły artystycznej w Chmielniku, którzy z rówieśnikami z USA i Polski wezmą udział w warsztatach pianistycznych.

Wracając z Winnicy tarnowska delegacja odbyła rozmowy związane z sierpniowymi uroczystościami w Obertynie. Podczas spotkania w Tłumachu z Wasylem Iwanowyczem, przewodniczącym miejscowej administracji, uzgodniono wstępny przebieg uroczystości, które odbędą się w rocznicę bitwy pod Obertynem. 22 sierpnia 1531 starły się tam wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego z armią mołdawską. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Polaków. Powiat Tarnowski ufunduje tablicę pamiątkową w miejscu, w którym stoczono bitwę. Zorganizuje również – wspólnie z miastem Tarnowem – rocznicowe uroczystości.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl