Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Najnowsza premiera "Solskiego" piórem Krystyny Drozd    -   02/10/2012
Jednoręki ze Spokane
Szesnastą edycję odbywającego się w Tarnowie festiwalu komedii TALIA rozpoczęła już tradycyjnie premiera najnowszego spektaklu w wykonaniu gospodarzy imprezy, czyli artystów rodzimego Teatru im. Ludwika Solskiego. Reżyser Zbigniew Brzoza wziął z nimi na warsztat sztukę Martina McDonagh`a „Jednoręki ze Spokane” („A Behanding in Spokane”) w przekładzie Klaudyny Rozhin. Premierę widziała Krystyna Drozd a recenzją z tego spektaklu dzieli się z inTARnautami ...

Ogloszenie
>

W niewielkim hoteliku zaledwie czwórka osobników ogarniętych ideą fixe, w egzemplifikacji której jednako istotne bycie potrzebnym i chęć czynienia czegoś wyróżniającego z bezimiennego, magmowego tłumu.

Nieważne czy to stanowy, amerykański czy prowincjonalny, galicyjski hotelik, wszak pod każdą szerokością geograficzną dojrzali i zagubieni, psychicznie okaleczeni podobnie uzewnętrzniają swe stany i wzbudzają odczucia: sprzeciwu, zdziwienia, przychylności, aprobaty , irytacji, obojętności. Słowny wulgaryzm i trupiczne obrazy brutalizmu są nie tylko sceniczną rzeczywistością, co krok przecież doświadczamy mieszania się tragedii z absurdem, bezwzględności z podnieceniem i radością, wścibskości z samotnością… napotykamy marzących o bohaterstwie psychopatycznych recepcjonistów; zagubionych, groźnych, histerycznych Carmichael’ów; wspinające się po drzewach ksenofobiczne mamuśki; dziwaków sprzedających szaleńcze, narkotyczne sny i jawy ….

Tarnowska inscenizacja "Jednorękiego ze Spokane" jest spektaklem dla widza o wyrafinowanym poczuciu smaku. Widza preferującego współczesną, nie moralizującą psychologię dramatu, w którym normalność i patologia zapisana jest wersami pastiszu , parodii , groteski, czarnego humoru. Niewątpliwie w spektaklu odnajdziemy namiastkę spojrzenia Lyncha, Tarantino, braci Coen . Ale najcenniejsza wartość tkwi w dobrym aktorstwie Zofii Zoń, Tomasza Wiśniewskiego, Kamila Urbana i występującego gościnnie Łukasza Stawarczyka , współbrzmiącym z niepowtarzalnie wysublimowanymi kadrami filmowymi tarnowskich uliczek i kamienic oraz muzyką Tomasza Bergmanna.
Krystyna Drozd

Martin McDonagh „Jednoręki ze Spokane” - „A Behanding in Spokane”
przekład – Klaudyna Rozhin
reżyseria - Zbigniew Brzoza
premiera – 28 września 2012 (XVI TALIA) , Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.83 % (1088)
  jestem za 38.84 % (785)
  nie mam zdania 7.32 % (148)
Wszystkich głosów: 2021
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(11-10-2012) A :
A wg mnie tylko Zofia Zoń zasługuje na uwagę i brawa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-10-2012) czytelnik :
Przepraszam, ale co autorka miała na myśli, pisząc pierwsze zdanie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-10-2012) też czytelnik :
Czwórka sfiksowanych osobników, stara się wyróżnić z bezrozumnego tłumu. Wkadrowana w tarnowski pejzaż pokazuje ściemę amerykańskiej kultury i obyczajowości, bezgranicznie transferowanej na polski grunt

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl