Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Diecezjalny Serwis Informacyjny    -   13/1/2014
Mali kolędnicy spotkali się w Dębicy
2300 dzieci, a więc o 400 więcej niż w zeszłym roku, wzięło udział w XVI Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Dębicy. W sobotę, 11 stycznia, najmłodsi w kolorowych strojach i z gwiazdami przyjechali razem ze swoimi opiekunami do parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Była Msza Święta, film o finansowanych projektach przez kolędników, finały konkursów i spotkanie z misjonarzami.

Ogloszenie
>

- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc głuchoniemym dzieciom. Dobrze, że będą miały szkołę. Zbieraliśmy także pieniądze na lekarstwa i jedzenie dla nich – mówią mali kolędnicy.

Z dziećmi spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. „To wielka radość i niecodzienny widok móc patrzeć na waszą rzeszę – liczne różnobarwne „morze” kolędników misyjnych. Wasz entuzjazm, śpiew i reprezentowane dzieło są jednym z najpiękniejszych darów ofiarowanych Nowonarodzonemu Jezusowi – mówił biskup w homilii.

Biskup tarnowski podziękował kolędnikom misyjnym, katechetom, opiekunom, księżom i siostrom zakonnym za zaangażowanie w to dzieło oraz wszystkim rodzinom i osobom, które przyjęły misyjne grupy kolędnicze.

Kaznodzieja zachęcił dzieci oraz katechetów, aby dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci.

Podczas spotkania, biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nagrody. W konkursie "Spieszmy do Betlejem" na najładniejsze stroje kolędnicze zwyciężyła grupa z Tarnowa-Krzyża. W konkursie fotograficznym wyróżnienie odebrała Alina Zięć, długoletnia animatorka misyjna z Iwkowej. Ks. biskup wręczył również nagrodę dla twórców melodii tegorocznego hymnu-hasła kolędników. Gitarę ufundowaną przez ks. Piotra Boracę otrzymali twórcy z Tymowej.

Biskup wręczył również dyplomy dla tych opiekunów (3 siostry i 3 panie), którzy angażują swe siły i zdolności w przygotowanie kolędników oraz w całoroczną animację i formację w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Tysiące małych kolędników misyjnych w kolorowych strojach między świętami a Nowym Rokiem odwiedziły domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. Kolędnicy przebrani m.in. za małego mieszkańca Afryki i Ameryki Południowej w krótkich scenkach opowiadali o losie dzieci w dalekich krajach, którym pomagają w tym roku.

Akcja przeprowadzana jest od 21 lat. Hasło tegorocznego kolędowania misyjnego brzmiało „Samu Bana Ke Kuha”, co znaczy: by dzieci mogły usłyszeć. Nawiązuje ono do pomocy dzieciom w Kamerunie. Dzięki kolędnikom misyjnym z diecezji tarnowskiej i ofiarności ludzi dobrej woli będzie mogła powstać szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertoua, gdzie od 23 lat pracuje tarnowska świecka misjonarka Ewa Gawin.
Nowy budynek b
ędzie piętrowy z sześcioma klasami na parterze i z taką samą liczbą na piętrze. Dodatkowo powstaną sale do audiometrii, gabinet lekarski do badania słuchu, naprawy protez, sala reedukacyjna i ortofoniczna. Na obu kondygnacjach będzie sala dla nauczycieli, komplet toalet przystosowanych dla niepełnosprawnych fizycznie, magazyny i dwa biura. Na piętro będą prowadziły schody dostosowane dla niepełnosprawnych. Uczniowie na wózkach będą mogli podjeżdżać specjalnym wjazdem. Jest to duże przedsięwzięcie, a co za tym idzie bardzo kosztowne. Jest to pierwsza szkoła tego typu na tamtejszym terenie. Do szkoły już w tej chwili, mimo braku budynków, uczęszcza ok. 60 dzieci.

Kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami wspierają też projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Brazylii, Peru i Republiki Konga. Pieniądze będą przeznaczone na edukację, katechizację dzieci, ich dożywianie, rozbudowę szkół i leczenie najmłodszych z ciężkim niedożywieniem.

Projekt papieski przeznaczony jest dla dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga.
Pieniądze pomogą też w dalszym funkcjonowaniu „tarnowskiego” szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie m.in. leczy się dzieci z ciężkim niedożywieniem.

Oprac. Ewa Biedroń
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
  jestem przeciw 53.80 % (1090)
  jestem za 38.89 % (788)
  nie mam zdania 7.31 % (148)
Wszystkich głosów: 2026
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl