Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Ulica pułkownika Kuklińskiego ?   -   19/3/2004
Czy pułkownik Ryszard Kukliński będzie miał w Tarnowie ulicę swojego imienia ? Po jego śmierci ponownie powrócił ten temat. Tym razem propozycję złożyło Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem PIS-u, Ryszard Kukliński zrobił wiele dobrego nie tylko dla Polski, ale również świata. Podnoszona jest kwestia pokoju i światowego bezpieczeństwa, które mamy jemu zawdzięczać.

Ogloszenie

Zresztą temat nie jest nowy, już w 1996 roku nadania jednej z tarnowskich ulic imienia pułkownika chciał klub polityczny Gazety Polskiej.

Młodzież przeprowadziła nawet sondaż wśród mieszkańców, z którego wynika, że aż 66 procent zapytanych osób opowiada się za uczczeniem pułkownika Kuklińskiego. 12 procent jest przeciw, co piąty nie miał na ten temat zdania.
O tym, czy pułkownik Kukliński będzie miał ulicę swojego imienia w Tarnowie zdecydują ostatecznie radni. Mają też podzielone zdanie, zapewne dyskusja w czasie którejś z sesji rady miejskiej będzie burzliwa. Jedni nazywają bowiem Kuklińskiego bohaterem a inni mówią, że zdradził Polskę. Orędownikiem uczcczenia płk Kuklińskiego jest np. radny i historyk Antoni Sypek.
Wszystko wskazuje na to, że gdyby doszło do nadania nazwy, imieniem pułkownika nazwana będzie nowa, a nie już istniejąca ulica. Wtedy mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów, praw jazdy a firmy swoich pieczątek.

Oczywiście biografia płk Kuklińskiego nadal budzi duże kontrowersje. Temu tematowi poświęcone zostanie w całości tradycyjne piątkowe spotkanie w stowarzyszeniu "KoLiber" za tydzień 26 marca. Na debatę zatytułowaną "Pułkownik Kukliński - bohater czy zdrajca ?", zapowiadaną przez młodych konserwatystów jako "hit miesiąca" już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Tarnowa i nie tylko. Początek 26 III o godz. 19.00 przy ul. Goldhammera 4.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 90)Dodaj komentarz
(19-03-2004) FUGO :
Jak można czcić zdrajce.Następne ulice proponuje im.. Pawłowskiego,Stalina,Jaruzelsk iego i Gierka. SYPEK OPAMIĘTAJ SIĘ!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) Kajor :
Zdrajcę? Panie Fugo, jeżeli to jest zdrajca to czemu wymieniasz go na równi z komunistami? Przecież on pośrednio z nimi walczył! To dla kogo Kukliński był zdrajcą? - Dla komunistów przecież. (Chyba, że jesteś komunistą to zmienia postać rzeczy)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) dawids :
Ulica dla Pana Kuklińskiego to skandal. Dziwie się że Pan Sypek to popiera

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) burek :
No i odezwali się piewcy i obrońcy łagrów, zomo, kartek na buty oraz prześladowania. I na dodatek walkę z tym chcą uznać za zdradę. Ale zdradę czego?? Chorego i zbrodniczego systemu?? Bo chyba nie narodu, nie nas Polaków.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) Kajor :
Zgadzam się z przedmówcą

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) paco :
ulica im.Kuklińskiego jak najbardziej!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-03-2004) Ciacho :1821455 ciacho@poczta.onet.pl 
przypominam że Komunizm w Polsce to jest OKUPACJA SOWIECKA naszego kraju... Pan Kukliński walczył z okupantem to BOHATER

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Michał Szanduła :734105 michal@wizje.net 
Gooorąca dyskusja !!! Więc podyskutujmy o pułkowniku na ŻYWO !!! W najbliższy piątek, 26 marca. Na ul. Goldhammera 4 o godzinie 19.00 Zaprasza Stowarzyszenie KoLiber storna www

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) realista :
Naprawde mam mieszane uczucia co do tego czu plk. Kuklinski to bohater czy zdrajca. Z jednej strony walka z systemem komunistycznym, z innej to jednak zdrada wlasnego kraju, jaki by on wtedy nie byl. A co jesli obecnie by jakis wojskowy wywozil tajne informacje do Rosji. Przeciez nazwano by go zdrajca bez watpienia. A powiedzmy za 20 lat zmienia sie kompletnie polityka zagraniczna naszego kraju, wchodzimy w scisle zwiazki z Rosja i bialorusia i sytuacja jest identyczna - bylby zdrajca czy nie? Pewnie tez bylby bohaterem. Co nie zmienia faktu ze w czasach w jakich wywozil te informacje byl zdrajca obecnie panujacego porzadku. Tyle ze zdrajca z jak najlepszymi intencjami. I tu jest problem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) jarek :
szanowne towarzystwo! to czy był zdjajcą czy nie dowiemy się za kilka kilkanaście lat!!! trzeba przeczkać ponieważ może dojśc do sytuacji że ten a ten nie jest biały tylko czarny-> jak było z mjr. Sucharskim jak donoszą ostatnie wieści tak naprawde NIE ON DOWODZIŁ WESTERPLATTE!! czas koledzy czas a nie spontaniczność.Nie twierdze że pomysł zły lecz tylko że za wczesny, byc może działacie spontanicznie. Co do sondarzu ludzie nie uczą się historii a mówią to co mówi telewizja, a jak wiemy telewizja często kłamie i potrafi ustawić sobie ludzi. Sondarze w tak czułej sprawie nie sa miarodajne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) burek :
jak bita żona odchodzi od męża i występuje przeciwko niemu na drogę sądową, to jakoś nikt nie woła: "gore, gore, zdrada!!!". A przecież przysięgała mężowi wierność i miłość do śmierci. Dlaczego zatem nie jest zdrajczynią?? Bo są wartości ważniejsze, niż przysięga małżeńska. Takimi wartościami są np. godność osoby ludzkiej, prawo do życia oraz równość wobec prawa. Podobnie w przypadku płk. Kuklińskiego, który swoimi czynami dochował wierności tam wartościom, możemy mówić co najmniej o zachowaniu godnym każdego człowieka, a nawet bohaterem. Natomiast Ci wszyscy, co poddali się "systemowi", co stali się trybami tego systemu, co wybierając swoją wygodę i korzyści wspierali ten system, teraz na pewno będą krzyczeć, że nasz płk. to zdrajca. W przeciwnym wypadku, przyznaliby się do tego, że nie mają czystego sumienia, że nie dochowali wierności człowieczeństwu, lecz stali się "psami" wschodniego dyktatu(w znaczeniu wierności i przyjaźni). A tego przecież żadne sumienie nie zniesie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Ja :
Burek, i ta cała reszta szczekacie tak jak Wam telewizja karze hau, hau, hau. Nieważne jaki system ale zdradził swój kraj, do tego w mundurze wojskowego a tu rzadzą inne zasady.Nie naginajcie faktów!!!!!!! Zdrada jest zdradą i koniec!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) rerew :
"Ja" i cała reszta, miałczecie jak Wam telewizja rezimowa kazała. Nie zdradził swojego kraju, zdradził ZSRR i Jaruzelskiego. Polakow natomiast zdradzili ci żołnierze co w przebraniu policyjnym pacyfikowali i strzelali do protestujących na Wybrzezu w 1970roku. I to nie dość, że zdrajcy, na czele z moskiewskim lizusem Jaruzelskim, to jeszcze bez czci i honoru.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) wnuczek z Radia Szanty :
Pisza, że dezerter i zdrajca. Nawet Lech Wałęsa stwierdził w radiu, że Kuklińskiego za wzór stawiać się nie da - bo dezerter i zdrajca. A kogóż on zdradził? Sowieckiego okupanta. A zdezerterował skąd? Z Ludowego Wojska Polskiego. LWP służyło obecemu mocarstwu. W roku 1970, na rozkaz generała Jaruzelskiego oddziały LWP strzelały i zabijały protestujących robotników w Trójmieście. Zdezerterować z takiej armii to honor !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Szanowni Państwo !!! Po części popieram mojego przedmówcę (wnuczka z Radia Szanty). Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym czym był twor pod nazwa PRL??? i czym była PRL -owska niepodległość, jak bardzo PRL była składową częścia sowieckiego imperium, a LWP podporzadkowane rozkazom Moskwy??? Społeczeństwo niejednokrotnie wydaje pochopne opinie nie znajac dokladnie sprawy. W tym przypadku potwierdzil to wynik naszej sondy przprowadzonej wsrod mieszkancow naszego miasta. 22 % nie ma w tej sprawie zdania. Korzystajac z okazji pozwolicie panstwo ze powiem kilka słow prawdy na ten temat. W 1971 roku płk Kuklinski wyłącznie z własnej inicjatywy zgłosił się do Amerykanów, aby "zwerbować ich do swej walki na rzecz Polski" (nigdy nie bral za to pieniedzy!!!!!!!). Przez cały okres wojej wspólpracy płk Kukliński przekazywal amerykanom tajne dokumenty UWAGA!!!!!!!!! - napisane nie po polsku, a w jezyku rosyjskim. Nie przypominam sobie aby kiedykowliek rosyjski byl moim ojczystm jezykiem??? Kolejny absurd w calej sprawie to to ze po ewkulacji Kuklinskiego w listopadzie 1981 roku w Sztabie Genaralnym Wojska POLSKIEGO !!!!!!!!! przeprowadzona zostala kontrola, majaca wykazac straty jakie zadal on Ukladowi Wraszawskiemu. I co sie okazuje kontrole przeprowadzlo dwoch generałów i trzech pułkownikow UWAGA!!!!!! - oficerów SOWIECKICH!!!!!!!!!!!!Nie wydaje mi sie zeby byli az tak dobrzy i przyszlii nam z pomoca w ciezlich czasach biurokracji!!!!! Zapewne chcieli sprawdzic jak bardzo Kuklinski zaszkodzil Imperium Zła jakim byl Zwiazaek Sowiecki. Gdyz jak pisal dyrektor CIA w liscie do prezydenta USA Ronalda Regana w lutym 1982 roku : "Nikt na swiecie w ciagu ostatnich 40 lat nie zaszkodzil komuznizmowi tak jak ten Polak." Kojejnym absurdem wydaj sie byc wyrok który wydano na Pułkownika. Byl hańba i kompromitajca sadownictwa. Jak sedziowie w mundurach Wojska Polskiego mogli skazac na kare smierci Polaka który działal na szkode nie Ojczyzny tylko wrogiego Polsce mocarstwa ???? Reasumujac Płk Ryszard Kukliński wykazał się w swoim zachowaniu wielką odwagą i patriotyzmem przez niemal dekadę przekazując CIA informacje kluczowe dla zachowania pokoju na świecie oraz wyzwolenia naszego kraju spod okupacji Związku Radzieckiego. Jest uważany za „pierwszego polskiego oficera w NATO”. Ryzykując życiem nie tylko swoim ale i swojej rodziny godnie zasłużył się Polsce. Dlatego jako FM Prawa i Sprawiedliwości a Tarnowie uważamy, że naszym obowiązkiem wynikającym z wdzięczności za Jego zasługi jest oddanie należnej czci temu bohaterowi narodowemu poprzez nazwanie jednej z ulic Tarnowa imieniem płk Ryszarda Kuklińskiego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) polak :
Kuklinski to zwykły zdrańca i uciekinier,zdrańca za kase czyli sprzedawczyk jak Judasz.. To kpina i caly Swiat by sie smial jak by Kukliński mail ulice w Tarnowie przeciez Galicja az do takiego stopnia chyba nie jest ciemnai tepa!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Jarosław Kornaś Stowarzyszenie KoLiber :
Szanowny kolego Kądzielawski! Czy jest zdrajcą nie wiemy jeszcze i się na razie nie dowiemy, trzeba czasu. Nie wszystkie dokumenty znamy i może nie poznamy jak z gen. Sikorskim a tak zasadniczo płk. Kukliński to dobry temat na dyskusje na dzień obecny, Stalin też miał swoje ulice miasta itp. ZAPRASZAM na DYSKUSJE W KOLIBRZE w PIĄTEK 26 MARCA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Jolcia :
Temat Kuklińskiego jest tak żywy - szkoda że po jego śmierci a nie za życia w jego oczy. Ale to jest ale..... Co do ulicy to mamy tylu wspaniałych Tarnowian -POLAKÓW (nie mylić z innym !!!), a nie ulice kogoś, pomniki kogoś - nie wiadomo czy się śmiać czy płakać bo te bzdurstwa na forum Polski i Tarnowa to już "Przelewki"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) T.T.T.T. :
Podziwiam zasób wiedzy G. Kędzielawskiego (z FM PiS) na temat szczegółów życia Kuklińskiego.(zresztą mających moc "słów prawdy"). Podaje szczegóły jakoś nie znane szerszemu ogółowi. Kiedyś nieco zainteresowałem się stanem majątkowym Kuklińskiego, jaki posiadał w momencie swej ucieczki z kraju. Niestety, wszyscy jakoś dziwnie nieprecyzyjnie określają jego status majątkowy, nie mniej jednak z tych "ocenzurowanych" (chyba przez "krasnoludki") informacji okazuje się, że jak na pułkownika LWP posiadał on jednak zaskakująco duży majątek. Czyżby go odziedziczył? Przepraszam, ale niech mi nikt "kitu" nie wciska, że z pensji pułkownika można było wybudować spory dom, posiadać b. ładny jacht, że o innych dobrach (oraz "hobbi") nie wspomnę. Mam nadzieję, że zgodnie z wcześniejszymi sugestiami niektórych osób, tu wypowiadającymi się - na takie uhonorowanie Kuklińskiego poczekamy jakiś czas, kiedy jego bohaterstwo lub jak wolą inni - zdradę, będziemy prezentować, jako społeczność bardziej jednolite poglądy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Sznowsny Kolego Kornaś !!! Znany historyk, sowietolog i publicysta w swojej książce na temat płk Kukińskiego pisze : " Pomimo tego sporu, wydaje się, że HISTORIA JUZ DAWNO PRZYZNAŁA RACJE płk Kuklińskiemu. Nikt nie może dzisiaj zaprzeczyć, że komunizm byl systemem rownie zbrodniczym , niczym hitleryzm. Być może nawet bardziej zbrodniczym, a na pewno w sferze idei - choćby dlatego, że o wiele dłużej trwającym. Każy wiec kto szkodził Związkowi Sowieckiemu, przyczyniał się do wyzwolenia spod panowania Imperium Zła milionów ludzi, przyczyniał w miejszym lub większym stopniu do odzyskania niepodległości i suwerenności swego kraju. Kukliński przyczynił się do tego w stopniu znaczącym. Przypomnijmy raz jeszce " Zatem racji Pułkownikowi nie przyznali jeszcze tylko niektórzy ludzie. I to należy zmienic - im szybciej tym lepiej!!!!!! Dlatego nie rozumie postawy Kolegi Kornasia i Kolibra. Pytam na co Wy chcecie czekać????? Na to żeby ludzie zapomnieli??????? Chyba o to Wam chodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Szanowni Państwo!!!! Może niektórych z Was przekonają do uznania słuszności powstwy płk Kuklińskiego słowa Zbigniewa Herberta, który powiedział m.in. : "Argument, że płk Kukliński był zdrajca, (...) jest całkowicie absurdalny - gdyż musielibyśmy wyrzucić z podręczników szkolnych nazwiska Pułaskiego, Traugutta i Piłsudskiego". Drodzy Państwo o ile mnie pamięć nie myli w Tarnowie mamy ulice Pułaskiego, Traugutta i Piłsudskiego i nikomu to nie przeszkadz i nikt nie protestuje!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Sznowni Państwo myśle rownież, ze w tym miejscu niezbedne wydaje sie przytoczenie slow gen. Jaruzelskiego: "Jeżeli przywróci się cześć, honor i uniewinni Kuklińskiego, to znaczy, że to my nie mamy czci, honoru i że to my jesteśmy winni" NIE SPOSÓB SIĘ Z TYM NIE ZGODZIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRAWDA?????????? żal tylko ze dyktator Jaruzelski nie wyciągnl wnioskow z wlasnej wypowiedzi , po tym gdy Izba Wojskowa Sadu Najwyzszego, a potem Prokuratura Wojskowa uznaly płk Kuklińskiego za NIEWINNEGO. "Ale generał w ciemnych okularach nigdy nie słynał z odwagi. Pułkownik Kukliński mial odwagę - nie tylko wojskową, ale rónież zwykła - cywilną."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) D.Mazgaj FM PiS :
Szanowny T.T.T.T. Twój zarzut dotyczący majątku ś.p. Pułkownika R. Kuklińskiego wynika chyba z braku dokładnego zapoznania się z jego funkcją w trybiku wojskowej machiny. Przykro mi, ale muszę Ci wcisnąć to, co nazwałeś "kitem" :) Otóż Pułkownik należał do bezpośredniego zaplecza Wojciecha Jaruzelskiego. Dzięki temu miał dostęp do kluczowych dokumentów Układu Warszawskiego. Tak wysokie stanowisko było sowicie wynagradzane i spodziewam się, że Kukliński za żołnierską pensyjkę (korzystając z wszystkich świadczeń przysługujących bojownikom o Polskę Ludową) mógł podobnie jak inni oficerowie LWP prowadzić bardzo dostatnie życie. Cieszy mnie, że projekt popiera Pan prof. Antoni Sypek. Opinia cenionego w regionie historyka jest dla nas bardzo ważna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) pseudohistoryk :
Ludzie , opamiętajcie sie, przeciez to za sprawa przyzwolenia Zachodu Polska po 1945 roku byla - jak piszecie pod okupacja ZSRR. Czy nie należy sie juz opamietac i nie pozwolic manipulowac nami? Czy to takie ważne jaka nazę nada sie nowj ulicy prowadzącej w pola (przykład: ul. abp Ablewicza)- dla mnie wazne jest by mnie w poniedziałek nie zwolniono z pracy, to jest problem dla mnie i mojej rodziny. A takie wasnie doprowadziły własnie do tego ze dzis na ta całą "politykę"- czy to w wydaniu lewicy czy prawicy - wiekszość mieszkańców naszego regionu po prostu kicha . Pozdrawiam , nie pozagryzajcie sie w swojej zapalczywości, pamietajcie ze jutro dzień Panski. Pozdrawiam ..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) FM PiS :
Nawiazując do wypowiedzi "pseudohistoryka" i tego, ze jutro jest dzien Panski zachęcamy Wszystkich w pierwszej kolejności do jego uczczenia, a potem zapraszamy Mieszkańców Tarnowa na popoludniowy spacer i powitanie wiosny z FM Prawa i Sprawiedliwości. O godzinie 13.00 na bulwarach nad Wątokiem będziemy topić Marzannę symbolizującą chłód korupcji i mróz gospodarczego zastoju !!!!!!!!!! SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) anty PiS, SLD, PO :
chłód korupcji i mróz gospodarczego zastoju A jakie to propozycje na walkę z nimi ma AWS-PiS ??? Bo jakoś sobie nie przypominam aby Wam sie to udało ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Ja :
Do...Rerew...naucz sie najpierw poprawnie pisać...bo kotki robią...miau, miau.....No... i to by bylo na tyle. A jeszcze jedno...nie popisałes się oryginalną wypowiedzią.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) rerew :
"Ja" naprawdę kotki robią miau, miau? Niesamowite! Nie mam jeszcze najnowwszego numeru Nature. Zapewne tam opublikowali te odkrywcze tezy. Miau, miau... no kto by pomyślał... Kotki robią miau, miau...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-03-2004) Kajor :
Czuję się jak w przeszkolu. Jeden na drugiego łajnem się przewala. Żałosne... Do tego anty PiS, SLD, PO z jakiej jesteś opcji ? LPR, Samołobora czy Płesel? A może Polska Partia Emerytów i Rencistów? Tak btw - chętnię przyjdę na topienie marzanny :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) wolny słuchacz b :1292754 
Panie G. Kądzielawski na temat Kuklińskiego możemy się dowiedzieć duż więcej za pare lat jak jego papiery zostaną ujawnione narazie więcej ostrożności( ile wiemy na temat śmierci Sikorskiego nawet w tej sprawie wszysko nie zostało powiedziane bo niekture odpowiedzi będą dopiero ujawnione za pare lat wraz z ujawnieniem akt)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) waldi :
kajor a ty jaką opcje popierasz??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) Boryczko :
Jeżeli zdrajcą jest Kukliński to zdrajami byli: Piłsudski, Sikorski, Witos, Traugutt ,Chłopicki, Kościuszko. By wymienić tylko znamienitszych Polaków, którzy swego czasu "zdradzili" zaborców-okupantów. Kto Kuklińskiego chce uważać za zdrajcę ten chce ukryć przed samym sobą swoją kolaboracje z sowieckim okupantem i jego pzprowskimi sługusami

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) RADNY :
Możecie sobie szczekać a my i tak nazwiemy ul.Jego imieniem.Karawana musi jechać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) dyzio :
Boryczko! Slugusem to byles pewno ty...na wysokim stolku za komuny a teraz ci sie skroplily uczucia do drugiego zdrancy sprzedawczyka bo mu dolary smakowaly a ty biedny i...... Kuklinskiego nazwywasz bohaterem smiech...haha.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) obiektywny :
Boryczko czy ty chodziłaś/łeś do szkoły, czytasz mądre książki?? co ty piszesz!! mylisz kompletnie pojęcia. Popatrz, jakie było tło historyczne w czasach Kościuszki, Traugutta/ dowódca całkowicie niepotrzebnego powstania które wyrządziło więcej złego niż dobrego/ Chłopickiego?? /Dowódca z czasów napoleońskich, wódz powstania Listopadowego-> nie chciał powstania i po części słusznie!/, Witosa /Bez komentarza/, Piłsudskiego/ jak historycy dowodzą był Austriackim agentem bo niby od kogo miał broń i pozwolenie na swoją działalność. Austriacy nie byli tacy głupi jak by się wydawało i starali sobie Polaków zbratać. Ale ten człowiek był inteligentniejszy i gdy widać było że go w konia robią szybko się zaczął wycofywać a potem Magdeburg itp./ Sikorski –on zdrajca kolaboracja??Popatrz jeszcze na to że te USA nas sprzedało w Jałcie !! TAK te samo USA!!!Czyżby chciała odkupić grzechy Roosevelta?? Ciekawe…..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) Kajor :
Do Pana Waldi: Cos pomiędzy PO a PIS. Do obiektywny: W takim razie kto zasługuje na miano wielkiego Polaka? Dzierzyński, Bierut, Gierek, lepper czy może hehe ksiądz Rydzyk? Widzę, że jest Pan wychowany na książkach stalinowskich. (Sikorski kolaborantem! Ten kraj upada!)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) obiektywny :
kajor uczyć to chyba ciebie nie nauczyli.. Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem i pomyśl chwile nad sobą. Sprawa Kuklińskiego jest dość delikatna jak narazie. A co do Dzierżyńskiego jak by nie popatrzeć był w swoim fachu mistrzem na nim mogli się potem wzorować Jeżow Jagoda i Beria….. Kukliński jako szpieg się sprawdził chciał dobrze i chwała mu za to! poczytaj fachowej literatury!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) ciekawy :
Przeczytałem z zaciekawieniem jak to młodzi ludzie z FM PiS zagłębiają sie w historii, z jaką pewnością mówią iż płk. Kukliński nie brał pieniędzy od USA!! Prosze mi powiedzieć Panie Kędzielawski skąd Pan to wszystko wie? Jest Pan na 100% pewien,że Kukliński nie dostawał Paniędzy na tajne konta? że nie został obdarowany przez rzad USA za takie informacje? Które warte były wtedy miliony dolarów? I człowiek taki jak Pan Kukliński? z jachtem, domem miałby tak łatwo z takiej fortuny zrezygnować? Jakoś mi się w to wierzyć nie chce. I nie mówie tu teraz o tym czy to co zrobił było dobre czy złe, ale o tym że korzyści jakie z tego płyneły zwłaszcza materialne miał napewno dobrze wykalkulowane!!! Poza tym skąd Pan wie czy może to nie Jaruzelski wysłał go z tym do Stanów? czy był Pan młody Panie Kędzielawski przy ich rozmowach? Był Pan przy tajnych uzgodnieniach? A może Jaruzelski bał się sowietów i chciał z tym skończyć przy pomocy USA, Nikt poza nimi tego nie wie. A kazdy szanujący się człowiek, znający historie wie, że takich rzeczy nie dowiaduje sie po roku od śmierci, po dwóch czy po 10 latach ... Obraz historii czesto fałszują nawet Ci co ją utrwalają!!!. Dla przykładu... Ewangelia, w czasach gdy była pisana żydzi byli podzieleni na tych co uważali że Mesjasz dopiero nadejdzie i tych co uważali że Mesjasz już był (chrześcijanie) , były to czasy słynnego pożaru Rzymu przez cesarza Nerona, cała wina jednak przypadła na chrześcijan( było ich mniej , byli słabsi poza tym byli w opozycji do żydów tych pierwszych) . Jak zatem ewangelicy mogli utrwalić obraz żydów, i czystego Piłata, który umywa ręce w momencie skazywania Jezusa na śmierć? Czy tak było naprawde? Czy Historia nie mówi że w czasach panowania rzymskiego to własnie rzymski okupant mordował i skazywał na ukrzyzowanie tysiące zydów? Tak wiec... Historia to pojęcie względne- warto w tej materii być bardzo ostrożnym. Bo kto wie czy za 20-30 lat nie USA nie ujawni akt ze np. wynajeła płk Kuklinskiego, badz doszła do płatnego porozumienia z Jaruzelskim i jego otoczeniem? Należy powstrzymać sie jeszcze od wszelkich osądów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2004) ciekawy :
Zreszta w całej tej sprawie jest coś ważnego, sprawa jest do konca nie wyjasniona i tak naprawde nie wiemy dlaczego płk. Kuklinsi w ponad 10 lat po rozpadzie systemu komunistycznego w momencie kiedy przyjechał do Polski był najbardziej strzeżoną osobą w Polsce. Czy ktoś widział tych ochroniarzy i specjalne środki ostrożności? A może pkł Kuklinski wie coś o czym sam nie chciał mówić jeszcze , może był świadkiem jakiegoś tajnego układu w którym sam brał udział i mógł być dla kogoś nie bezpieczny? Naprwde droga młodzieży z PiS'u wiem, że zapał macie wielki, wszystko lubicie robić szybko tak jak wasi poprzednicy ( szybkie 4 reformy i szybkie schładzanie gospodarki ) ale zobaczcie jak oni na tym wyszli! Wam też radzę poczkać z ogłaszaniem kogokolwiek bohaterem bo moze sie okazać zę wasz bohater był zwykłym materialistą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) zainteresowana :
ciekawy, a śmierć synów. Może dlatego to zrobił? Chciał się pozbyć synów, ale nie wiedział jak, dlatego przekazywał informacje do usa licząc, że kgb w zemście zamorduje mu synów. Co się stało. Nie dość, że żył w luksusie to jeszcze pozbył się dzieci i nie był już uwiązany! Droga młodzieży z pis'u zastanówcie się czy tak też mogło nie być.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) Dunajski :
Jeżeli Kukliński jest zdrajcą to zdrajcami są: * Sikorski bponieważ jako żołmierz austriacki przysięgał Cesarstwu AustroWęgierskiemu * Piłsudski ponieważ jak wyżej, * Witos ponieważ jako poseł do parlamentu wiedeńskiego przesiegał wierność interesom AustroWęgier * Traugutt ponieważ jako żołmierz armii rosyjskiej przysiegał wierność carowi * itd można wymieniać tysiące, setki tysięcy Polskich bohaterów bo historia Polski była taka a nie inna. KUKLIŃSKI JEST BAHATEREM jak bohaterami są ci nieliczni wyżej wymienieni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) ss :
nie jast i nie przekonasz mnie nigdy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) M.Wietrzyk :
Młodzież przeprowadziła nawet sondaż wśród mieszkańców, z którego wynika, że aż 66 procent zapytanych osób opowiada się za uczczeniem pułkownika Kuklińskiego. 12 procent jest przeciw, co piąty nie miał na ten temat zdania. TTK zorganizowała swój własny sondaż i wyszły im zupełnie inne wyniki. Co koledzy z FM PiS na to?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) obiektywny :
Dunajski jak sam wiesz lub i jak widać nie wiesz z nimi była komletnie inna sytuacja geopolityczna. Nie było państwa polskiego a jedyna możliwość walki było wyszkolenie się w obcej armii /Traugutt, Sikorski/ lub działalność polityczna /Witos/. Nie ma w tym nic złego. Jeszce raz powiem że USA nas w Jałcie sprzedało!! i nagle walczą z komunizmem?? czy może rozeszło się o kase?? wpływy??...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) skołowany :
Dunajski, a czy Sikorski, Piłsudski i reszta są bohaterami w wymienionych krajach?? Dla tamtych krajów raczej okazali się zdrajcami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) rybka :
Polecam lekturę "Konrada Wallenroda"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) gandolf :
Panie Wietrzyk: Jakoś w materiale puszczanym na okrągło w TTK wypowiedzi mieszkańców rozkładały się następująco: 1 przeciw, 1 nie wie, że żyje i 3 za. 60% zamiast 66%, czy to, aż tak wielka różnica?? Wg. mnie Kukliński jest Bohaterem, gdyż dzięki niemu nie muszę wstawać o 1 rano, aby stanąć w kolejce za mięsem na kartki, licząc, że być może tym razem uda mi się wykupić 1 kilowy przydział na ten miesiąc. Nie muszę stać w kilometrowej kolejce za paliwem, obowiązkowo w dzień parzysty, gdyż nr rej. samochodu jest parzysty. Nie muszę uczestniczyć w pierwszomajowej farsie, przechodząc, machając chorągiewkami, przed trybuną komunistycznych wodzów, gdyż w przeciwnym razie, w najlepszym wypadku, dostanę naganę w szkole. Może ktoś chciałby wrócić się do tych wspaniałych czasów?? Polecam Koreę PŁN - serwują tam wyśmienite potrawy z trawy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) obiektywny :
gandolf twierdzisz że kukliński pokonał komunizm?? ciekawe bardzo ciekawe, kolejny hurra optymista.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) RADNY :
Jezeli to napisal radny to ja przepraszam za jego zachowanie RADNY

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) gandolf :
obiektywny, nie subiektywizuj, gdyż mógłbym napisać tutaj długą listę, których również cenię, za pokonanie komunizmu. Niemniej jest to wątek o konkretnej osobie, więc nie widzę powodu, aby wypisywać pozostałych. Poza tym, w przeciwieństwie do innych osób, które tutaj wypowiedziały się, nie omieszkałem napisać, że jest to moje zdanie, a nie jakaś bliżej nieokreślona obiektywna myśl krążąca w przestrzeni neuronów wszystkich mieszkańców tej ziemi - cokolwiek to znaczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Szanowny Panie widze, że Pana przypuszczenia co do materialnych pobudek dziłania płk Kuklińskiego sa większe niż sędziów sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, którzy w 1984 roku w kapturowym procesie skazali Pułkownika na karę smierci, konfiskatę mienia i pozbawienie praw orzekając przy tym iż nie dopatrzyli się ŻADNYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pobudek materialnych w bezprecedensowej działalności Płk Kuklińskiego. Poza tym Panie płk Kukliński wcale takiej fortuny jak Pan myśli nie mial. Dom Pułkownik nabyl w stanie surowym w polowie lat 70-tych. Jeden z Jego sąsiadów płk Czesław Półtorak, były szef służby zdrowia w MON mówi: " Płk Kukliński, tak jak wszyscy mieszkancy ulicy Rajców, dostał od wojska złotówkowy ekwiwalent za zrezygnowanie z przysługującej mu kwatery wojskowej, wziął pożyczkę z banku, pożyczł od znajomych. Własnoręcznie tez wykańczał i urządzał nowo zakupiny dom. Wraz z synem zbudował, na przykład, drewniane schody na pierwsze piętro." Dlatego jeśli według Pana jest to opis fortuny to Pan dzis mając kawalerke i syrenke powinien byc co najmniej bogaty. Ale mysle ze jesli juz jestesmy przy watku majatku płk Kuklinskiego warto dodac co stalo sie z tym obiektem. Bezposrednio po ucieczce Pułkonika do Stanow, dom przy ul Rajców zaplombowano. Z relacji świadków wynika, że SB całkowicie zrujnował wówczas jego wnętrze zrywając tynki i podłogi. W niedługim czasie zostal jednak odnowiony gdyż w 1985 roku zamieszkał w nim ówczesny premier Zbigniew Messner. Czy Panu, Panie i Panstwu wydaje sie ze to byl przypadek????????? Przeciez Messner mogł miec każdy dom w kraju. TO BYLA ZEMSTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! A zgode wyrazil na to sam JARUZELSKI !!!!!!!!!!! Ciekawe jest ze Messner zaplacił 6-krotnie mniej niz wartość na, która dom byl wyceniony. Do chwili smierci Pułkownik staral sie o odzyskanie nieruchomosci - BEZSKUTECZNIE!!!!!!!!!!!!!!! Na sluszna sprawę zwrocila uwage Pani . Może Panie płk Kukliński zrobił to wszystko bo chcial się pozbyć synów, na których KGB wydało wyrok śmierci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! Jak mowi Zbigniew Brzeziński : "Pulkownik Kukliński (...) był odważnym sojusznikiem, gdy całe dowództwo WP było zaprzedane Sowietom. Był pierwszym polskim oficerem w NATO. Ryzykując życiem swoim i nie tylko swoim, ale swojej rodziny, godnie zasłużył się Polsce". Co do tego, że płk Kuklińskiego wyslal Jaruzelski to wydaje mi sie ze jest to teza w stylu "Talibowie lądowali w Klewkach" !!!!!!!!!!!!! Panie to Pana zdaniem płk Kuklinski nie mial zadnego wkladu w pokonanie komunizmu ??????????? Ciekawe :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Szanowny Panie Macieju Wietrzyk -wiceprezesie UPR !!!!!!!!!!!!!!! jak słusznie zauważyl Pan , wie Pan, że dzwonili tylko nie wie, w którym kościele !!!! Pan Redaktor Ruda wspanialomyślnie obdarzyl swoj reportaz dodatkowa sonda i komentarzem: "Jednak krotka sonda przeprowadzona przez nas nie do konca potwierdzila te opinie" po czym można bylo zobaczyc jedna Pania mowiaca NIE jedna NIE MAJACA ZDANIA i trzy osoby mówiące TAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Wietrzyk ile to jest 3/5 ???????????????????????? TO JEST 60 % !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !! Może na copiątkowych spotkaniach w Kolibrze wartałoby zamiast wykładów wielkiego - Waszym zdaniem ekonomisty Ludwika von Misesa powtórzyć procenty?????????????????????? ?? -------------------------- ------------------- Przy tej okazji dziękujemy Tarnowskiej Telewizji Kablowej za zaiteresowanie i swego rodzaju "zabieg dziennikarski". Jak widac nie wszyscy go zrozumieli !!!!!!!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Wybaczą Państwo - moja przedostatnia wypowiedz skierowana jest głownie do Pana "ciekawego", a druga jest dobrze zaadresowana. Z gory przpraszam za utrudnienia, wynikajace z nie wiedziec czemu - przyczyn technicznych :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) Tomasz Wietrzyk :
A skąd taka pewność, że ttk nie pytała jeszcze innych ludzi?? Cóż by to była za sonda w której udział wzięło 5 osób?? To, że tylko tyle osób pokazano to chyba naturalne. Nie wyobrażam sobie, aby pokazywano wszyskich ankietowanych!! Co do samego Kuklińskiego. Szanowni koledzy z PiS, byłbym bardziej ostrożny w ocenie poczynań tego pana. Jaką macie pewność, że wszystkie przekazywane materiały służyły Polsce?? Może jednak przekazywał coś więcej?? Może był podwójnym agentem?? Pytań jest wiele, a jednoznacznych odpowiedzi nie ma (przynajmniej my ich nie znamy).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) Kajor :
No pewnie... był agentem USSR i USA, jeszcze agentem Izraela i jednocześnie palestyńskim, pracował dla CIA, a za nim stało KGB, pewnie jeszcze Marsjanom sprzedawał tajne dokumenty... Dokumenty jak na razie są jednoznaczne - był szpiegiem USA pracującym nomen omen dla dobra demokratycznej Polski.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) Kajor :
Oczywiście przyszłej Polski - bo PRL to wrzód historii... Napewno nie można nazwać tego dziadostwa demokratycznym państwem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) ?? :
a demokracja to niby dobry system??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) gandolf :
to zły system, ale lepszego jeszcze nie wynaleziono. Oczywiście należy zaznaczyć, że w Polsce jest oligarchia, a nie demokracja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) to co mamy? :
A to skąd się w takim razie wzięła ta oligarchia?? Czy to ludzie nie idą na wybory i nie głosują ?? W takim razie co to jest demokracja??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) M.Wietrzyk :
Co do procentów. 2 osoby "za" 1 "przeciw" nazwaniu ulicy im. płk. Kuklińskiego i już jest ok. 66% ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) G. Kądzielawski FM PiS :
Szanowny Panie Tomaszu Wietrzyk !!!!!!!! Ja nie wiem czy ttk pytało więcej osób czy nie. I nic takiego nie mówiłem. Moja wypowiedz na ten temat jest odpowiedzią na tezę i pytanie postawione przez Pana Macieja Wietrzyka, które brzmiało: " TTK zorganizowała swój własny sondaż i wyszły im zupełnie inne wyniki. Co koledzy z FM PiS na to?" Domyślem się, że podobnie jak ja tak i Pan Maciej i Pan, Panie Tomaszu też nie wiedza czy ttk pytalo wiecej osob bo wszyscy wiedzieliśmy to samo : jedna Pania mowiaca NIE jedna NIE MAJACA ZDANIA i trzy osoby mówiące TAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co daje nam 60 % na TAK. Wiecej osób nie pokazano, ale tez nie podano zadnych konktetnych wynikow poza tym co mogliśmy zaobserwoawc. Dlatego na ty się opieramy i o tym mowimy Panie Tomaszu, a nie o tym co się Panu wydaje, bądz nie !!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) Tomasz Kądzielawski :
Panie Kądzielawski napiszę to jeszcze raz....tym razem trochę inaczej, może pan zrozumie... to, że akurat pokazano w takich proporcjach "głosy" ludzi nie znaczy to, ze tak procentowo się one rozłożyły. Treść materiału sugerowała, że w sondzie ttk aż tak wielkiego entuzjazmu nie było. Tylko tyle!! Co nie znaczy, że zwolenników nie było więcej. Co do nazwy ulicy... jest mi to wszystko jedno czy ona sie będzie nazywać ul.Kuklińskiego czy kogoś innego..... oby nie było tak, że w przyszłości okaże się, że jednak Kukliński to zdrajca i trzeba będzie nazwe zmienić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) komuch :
Kajor, nadajesz na ten PRL, a chociaz niekt nie twierdzi,że był cudowny, to dzięki niemu (tzn.nie wiadomo,czy w ogóle pamiętasz ten okres :P) potrafisz czytać,bo nauka była bezpłatna w przeciewieństwie do obecnej. I twoich rodziców było stać na kupienie Ci książki na studia....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-03-2004) gandolf :
do tego, co nie wie co to oligarchia: w słowniku j.polskiego na onecie znajdziesz odpowiedź. do komucha: w wielu krajach nigdy nie było komunizmu i nie ma analfabetyzmu, a poziom nauki (nie chodzi mi o uczenie się) jest o dziesięciolecia wyższy. do dziesiątego wcielenia Tomasza: w badaniach poglądów są badane poglądy, a nie entuzjazm. Entuzjazm może być badany wariografem, którego sondę zakłada się na palec, aby mierzyć poziom wydzielania potu. Niestety, zarówno w przypadku TTK, jak i PIS mowa jest o zupełnie innych sondach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) Tomasz Wietrzyk :
przepraszam za przypisanie sobie nazwiska p.Kędzielawskiego. Gandolfie a gdzie ja napisałem, że ttk mierzyło entuzjazm??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) M.Wietrzyk :
Do komucha: Proponuję zastanowić się nad tym czego PRL nam nie dała i przypomnieć sobie, że w czasie kiedy u nas rozwijał się socjalizm na zachodzie ludzie również uczyli się czytać, pisać oraz robić wiele innych pożytecznych rzeczy.Kto lepiej na tym wyszedł? Acha, nauka nigdy nie była bezpłatna! Nauczyciele, sprzątaczki, kuratorzy itd. mieli przecież wypłacane pensje. Pieniądze na pensje państwo musiało skądś mieć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) M.Wietrzyk :
Ciekawe jakie byłyby wyniki sondy gdyby zadać pytanie:"Czy jesteś przeciwny/a temu aby jednej z tarnowskich ulic nadać imię płk. Kuklińskiego?"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) gandolf :
P.Tomku: "w sondzie ttk aż tak wielkiego entuzjazmu nie było" różnie można to rozumieć. P.M.Wietrzyk: Pewno inne, gdyż zaproponowane przez Pana pytanie ma znamiona manipulacji osobą, której poglądy są badane.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) Tomasz Wietrzyk :
Można?? eee chyba nie, a już napewno nie badanie entuzjazmu ;P ;P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) gandolf :
"w sondzie ttk aż tak wielkiego poparcia nie było" - oznacza, że badano poparcie do czegoś i nie było ono na wysokim poziomie analogicznie: "w sondzie ttk aż tak wielkiego entuzjazmu nie było" - oznacza, że badano entuzjazm i nie był on na wysokim poziomie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) Tomasz Wietrzyk :
coś niesamowitego!!! Tylko kontekst wypowiedzi był chyba inny niż badanie entuzjazmu :P. I każdy (no chyba jednak nie) zrozumiał o co chodzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-03-2004) gandolf :
Ja na prawdę nie wiem, o czym Pan myślał pisząc swoją wypowiedź. Szczególnie, że sam program był "nieentuzjastyczny". Więc wypowiedź mogła dotyczyć zarówno wyników sondy(których - tak naprawdę - nie podano), jak i samego programu, i jedynie chciałem Panu to zasygnalizować, ale widzę, że ma Pan ostatnio "ciężki dzień" i sama sugestia nie wystarczała.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-03-2004) D.Mazgaj FM PiS :
Cóz, gdyby jedyna tarnowska stacja TV przeprowadziła sondaż na 460-osobowej grupie ludzi przypadkowo spotkanych na ulicy, to wtedy można byłoby dyskutować czy konfrontować te wyniki. Przeprowadziliśmy sondaż nie po to aby udowodnić kolegom z tego forum, że Tarnów kocha Kuklińskiego, tylko po to, by dowiedzieć się, jak tarnowianie oceniają Jego postawę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-03-2004) gandolf :
p.Mazgaj: tylko nie wiadomo, po co podobną ankietę zrobiło TTK, a obecnie również UM Tarnowa na swojej tubie internetowej. Może w tej urzędniczej biurokracji zgubili wasze wyniki i bali się poprosić o ponowne ich dostarczenie??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-03-2004) wijak :
Niestety, nie będę dziś mógł być na spotkaniu u Koliberków. Ale chciałbym dorzucić pewien wątek rozważań dot. pułkownika. Cofnijmy się o kilkaset lat wstecz. Historia związana jest z pewnym miejscem całkiem niedaleko Tarnowa. Może domyślacie się o co chodzi. Ze Szczepanowa pochodził bowiem jeden z najsłynniejszych "zdrajców" w polskiej historii (słynny traditor). Od 751 lat jest ... świętym. Oczywiście nie chodzi mi o bezpośrednie porównywanie biskupa Stanisława z Kuklińskim. Ale przyjrzyjcie się bliżej tej historii. Do dziś wsród historyków budzi ona gorące kontrowersje ! Biskup odważył się publicznie powiedzieć ówczesnemu królowi, co myśli o jego sposobie prowadzenia się i , że szkodzi to państwu. Ogłosił to, i był to nie tylko szczyt odwagi . Niewątpliwie biskup łamał obowiazujace wtedy prawo (wznosił się ponad to prawo ?), bo podlegał wówczas pomazańcowi , którego krytykował. Nie wolno było publicznie podważać autorytetu króla , bo uderzało to w najważniejsze wówczas w życiu społeczno- politycznym zasady. Władza = państwo to były największe świetosci zycia publicznego. A Bolesław śmiały skądinad dla państwowosci miał zasług co niemiara. I do dziś nikt z poważnych historykow nie podważa prawa króla do ukarania zdrajcy (traditora) śmiercią za wypowiedzenie posłuszeństwa przez (takie to były czasy) jednego z de facto "urzędników" (nie było jeszcze prymasów). Nie przeszkodziło to jednak zarówno współczesnym (po śmierci bp Stanisława usunięto króla z tronu) jak i kolejnym pokoleniom w docenieniu odwagi i przenikliwości biskupa. Czy bowiem zawsze wierność rozkazom i zasadom choćby nie wiem z jak słusznych pobudek ustanawianych, jest wartością ostateczną? Czy nie ma mamy prawa do zobaczenia czegoś więcej, np. sprzeczności dwóch porządków różnej natury ? I nie chodzi tu o żadną nadrzędność jednego prawa nad drugim, tylko o decyzję świadomie podejmowaną pod prąd tym zasadom (nie przeciw nim !) z całym ryzykiem osobistym. Bo to nie były decyzje podejmowane ze świadomością bohaterstwa lub konsekwencji w postaci wyniesienia na ołtarze. I biskup Stanisław i płk Kukliński może byli jedynie wierni sobie i swojemu, szerszemu, niż u innych konformistycznych zwykle obywateli , pojmowaniu moralności, czy patriotyzmu. W każdym razie przykład biskupa dowodzi,że można być i zdrajcą i świętym. Może tak samo jest z Kuklińskim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-03-2004) kus :
prowadzący Kornaś we wprowadzeniu podsumował dyskusję, i zapadła taka nieznośna cisza. słowem, bomba.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-03-2004) obecny :
Prowadzacy Kornas byl kompletnie nie przygotowany do prowadzenia dyskusji - w trakcie zastanawial sie co ma czytac !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-03-2004) kus :
Ale najlepszy był gość co się rozgadał i prowadził kilkunastominutowy monolog o wszystkim, byle nie o temacie dyskusji. Niemal kazanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) Zaściankowiec :
widze odwagę w głosach tych którzy komentują wielką ... No ale to pewnie (obecny i kus) jakaś gównażeria jest .,..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) ryk :
P.Popiela nazwał studentów w ferworze argumentacji "mięczakami", teraz Pan nazywa tych młodzych ludzi "gównożerią". I to ma zachęcać "sol tej ziemi", jak mawiał JPII o młodzieży, do poparcia waszych ideii??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) ryk :
Zamiast po prostu napisać, że następnym razem postaracie się, aby było lepiej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) y :
prawda często boli... pan na to nie poradzi ani ja...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) Zaściankowiec :
tylko ze ja nie nazywam sie Popiela ... ale widać ze pewne środowiska ,,, zaczeły sie bać KoLibra i to baaardzo ... A jak nazwac tych którzy boją się podpisać ? ... heh mięczaki ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-03-2004) ryk :
No to witam w klubie mięczaków :D a może i gównożerii :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2004) Zaściankowiec :
Jedna różnica ,,, pewnie dla niektórych trudna do pojęcia Ja nie recenzuje (z reszta bez żadnych argumentów...) spotkania / prowadzącego (używając jego nazwiska) zarazem ukrywając się wygodnie za nickiem ... ale rozumiem, jak być czerwonym (czyj jak pisze W.Łysiak) rózowym to na całość ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2004) ryk :
Ja widzę zupełnie inną różnicę. Nazwisko prowadzącego pojawiało się we wszystkich materiałach reklamujących, więc tutaj zostało tylko przywołane. A uczestnictwo w spotkaniu było z założenia anonimowe, gdyż nikt nie musiał się legitymować. Samych uwag nie komentuje, gdyż jest to sprawa osobistego odczucia. Dla mnie nie było tak źle, dla przedmówców - być może - było.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-04-2004) robert :roberttarnow@hotmail.cm 
Kajor ciesze sie ze myslimy tak samo Byl to czlowiek z nielicznych ktory mial tyle odwagi.CI ktorzy go oskarzaja chcieli by miec Tyminskiego za Prezydenta. Serdeczne pozdrowienia robert

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-04-2004) terorysta :
Kuklinski walczył z Imperium Zła. Zdecydował się przejść na jasną strone mocy, za co poniósł dotkliwą stratę. Porownanie z Konradem Wallenrodem aż ciśnie się na język. Dokonał wyboru i chwała mu za to. Niestety już zawsze jego imię będzie obszczekiwane przez burki, które o honorze i powinności wobec boga i narodu wiedzą tyle ile przeczytali w Wyborczej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2004) omega1 :
Kukliński trzepał kasę jak dojrzałe gruszki albo jak dziś sukienkowi.Pierwszy oficer w NATO, a uciekałz ojczyzny jak szczur w drewnianej skrzyni. Nadajcie jego imieniem nazwę ulicy to zobaczycie, że tabliczki będą wymazane gównem itp.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-04-2004) alfa :
Z pana Sypka taki historyk jak z kozy antylopa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947